Czy sprzedaż przedmiotowej wierzytelności będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i (...)

Czy sprzedaż przedmiotowej wierzytelności będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wykonanej czynności przedstawione w piśmie z dnia 02 października 2006 r., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 02 października 2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 03 października 2006r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów i ich obsłudze serwisowej. Ponadto Spółka świadczy usługi pośrednictwa finansowego (prowizje od kredytów i ubezpieczeń). Spółki zamierza zakupić wierzytelność od banku, którą zamierza następnie sprzedać.

Spółka zadała pytanie czy sprzedaż przedmiotowej wierzytelności będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opinii Podatnika przedmiotowa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ewentualnie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej 'ustawą') zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono:
Usługi pośrednictwa finansowego (PKWiU sekcja J tylko i wyłącznie 65-67), z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz faktoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości

W opinii tut.

organu podatkowego transakcja zawarta przez Spółkę jest usługą pośrednictwa finansowego i nie została wyłączona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zatem jako usługa wymieniona w załączniku nr 4 do ustawy, na podstawie powołanego art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie usługa wykonywana przez Spółkę niewątpliwie nie jest usługą 'ściągania długów', bowiem Spółka zamierza odprzedać przedmiotową wierzytelność, nie zaś egzekwować ją od dłużnika na rzecz banku. Ponadto w przedmiotowej sprawie nie dojdzie również do świadczenia usług factoringu, lecz wykonana zostanie czynność polegająca na zakupie wierzytelności i następnie jej dalszej odprzedaży.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika