Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

3.4.2007

Czy Powiat jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zamiany gruntów dokonanej z Gminą (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PP/443-8/07

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PP/443-8/07
Autor:Urząd Skarbowy w Pile
Słowa kluczowe: gmina grunt niezabudowany jednostka samorządu terytorialnego podatnik podatku od towarów i usług zamiana
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy Powiat jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zamiany gruntów dokonanej z Gminą ?

Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że Starostwo Powiatowe dokonało zamiany gruntów z Gminą xxxx. Do transakcji zamiany gruntów udokumentowanej aktem notarialnym doszło pomiędzy dwoma jednostkami samorządu terytorialnego, będącymi czynnymi podatnikami VAT. Dokonana transakcja umożliwia powiatowi właściwą realizację nałożonych na powiat ustawowo zadań.

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje, że Starostwo Powiatowe z tytułu tej transakcji nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług na podstawie art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza, że:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art.2 pkt 6 ustawy VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art.15 ust.1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2 , bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Art.15 ust.6 ustawy VAT stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Umowa zamiany jest umową cywilnoprawną, na podstawie której każda ze stron zobowiązuje się do przeniesienia na drugą stronę własności rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, zgodnie z treścią art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm. ). Art. 604 Kodeksu Cywilnego nakazuje stosować do zamiany odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że do zamiany gruntów doszło pomiędzy Starostwem Powiatowym, a Urzędem Miasta, czynnymi podatnikami podatku VAT w myśl art.15 ust.1 ustawy.

Na podstawie powyższych przepisów, w przypadku realizacji transakcji zamiany gruntów pomiędzy czynnymi podatnikami podatku VAT, udokumentowanej aktem notarialnym Starostwo Powiatowe w Pile nie korzysta z wyłączenia, o którym stanowi art.15 ust.6 ustawy VAT, bowiem przepis ten nie ma zastosowania, gdy organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Należy zaznaczyć, że bez znaczenia pozostaje fakt, że zamiany dokonano pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego. Istotnym jest natomiast, że do transakcji udokumentowanej aktem notarialnym doszło pomiędzy czynnymi podatnikami podatku VAT.

Strony tej transakcji, jako czynni podatnicy podatku VAT, zobowiązane są do opodatkowania tych czynności podatkiem od towarów i usług .

Czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych wg stawki określonej w art.41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm.), która wynosi 22%. Jednakże w przypadku zamiany gruntów może wystąpić zwolnienie od podatku VAT, gdy przy dostawie występują okoliczności podane w art.43 ust.1 pkt 9 ustawy VAT, stanowiącym, że zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny w odniesieniu do obowiązującego stanu prawnego organ podatkowy nie potwierdza stanowiska zawartego we wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 4
  • 8
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

    Jestem podatnikiem VAT-UE. Czy zatem jeśli dokonuję transakcji wewnątrzwspólnotowej na rzecz moją lub mojej firmy, nie sprzedając danej rzeczy, a jedynie zakupuję ją (...)

  • Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

    Czy dostarczanie części zamiennych do urządzeń przez producenta mającego siedzibę w Niemczech jest związane z dodatkowymi obowiązkami przedsiębiorcy polskiego, w (...)

  • Opodatkowanie VAT - podstawa prawna

    Proszę podać podstawę prawną, udowadniającą tezę, że kwota brutto z faktury VAT jest kwotą do zapłaty.

  • Podatek Vat a podatek od czynności cywilnoprawnych

    Otrzymałem odpowiedź: "Należy przy tym wyjaśnić, iż fakt podlegania danej czynności pod podatek VAT (także zwolnienie od tego podatku) wyłącza co do zasady opodatkowanie (...)

  • Zakup asortymentu odzieżowego za granicą

    Planuję poszerzenie proponowanego asortymentu odzieżowego o wyroby zagranicznych marek, takich jak: ZARA, H&M, PRIMARK, PEACOCK, które kupowałabym w sklepach w Wielkiej (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane