Czy sprzedaż gruntu, który - według ustaleń gminnego planu miejscowego - położony jest częściowo (...)

Czy sprzedaż gruntu, który - według ustaleń gminnego planu miejscowego - położony jest częściowo na terenach przeznaczonych pod budownictwo zagrodowe, a częściowo na terenach przeznaczonych pod uprawy polowe, przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej i niebędącą rolnikiem opodatkowanym na zasadach ogólnych, będącą właścicielem od co najmniej 6 lat, jest opodatkowana z tytułu jakiegokolwiek podatku pobieranego przez urząd skarbowy na rzecz Skarbu Państwa? Jeżeli tak, to na której ze stron umowy sprzedaży gruntu ciąży obowiązek podatkowy, jaka jest stawka podatku i termin płatności?

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszymi zmianami ), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 217, poz. 1590 z 2006 r. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1.06.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania sprzedaży gruntów rolnych, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 1.06.2007 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim Pana wniosek, uzupełniony dnia 30.07.2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Posiada Pan gospodarstwo rolne o powierzchni 2,48 ha. Ma Pan zamiar sprzedać część gruntów o łącznej powierzchni około 1,50 ha w czterech działkach o powierzchni 0,30 ? 0,40 ha każda czterem różnym nabywcom. Zgodnie z ustaleniami gminnego planu miejscowego działki położone są częściowo na terenach przeznaczonych pod budownictwo zagrodowe, a częściowo na terenach przeznaczonych pod uprawy polowe. Jest Pan właścicielem tych gruntów od co najmniej 6 lat. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Nie jest Pan rolnikiem opodatkowanym na zasadach ogólnych. W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem, czy sprzedaż przedmiotowych działek jest opodatkowana z tytułu jakiegokolwiek podatku pobieranego przez urząd skarbowy na rzecz Skarbu Państwa, a jeżeli tak to, na której ze stron umowy sprzedaży gruntu ciąży obowiązek podatkowy, jaka jest stawka podatku i termin płatności. Według Pana stanowiska z tytułu sprzedaży w/w działek na zbywcy gruntu nie ciąży obowiązek zapłaty żadnego podatku. Nabywca ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 3 ust. 1, art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity Dz. U. Nr 68, poz. 450 z 2007 r. ), podatkowi podlega umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy, a stawka podatku wynosi 2% wartości rzeczy. Podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklaracje w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ? c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późniejszymi zmianami ), odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości stanowi źródło przychodu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.

U. Nr 217, poz. 1588 z 2006 r. ), do przychodu ( dochodu ) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomością , nabytych lub wybudowanych ( oddanych do użytkowania ) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w cytowanej ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2007 r., a więc również stare zwolnienia z opodatkowania. W przedmiotowej sprawie odpłatne zbycie nieruchomości nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o jakim mowa w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Oznacza to, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem winna być nieruchomość gruntowa stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę. Pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, leśnymi itp. nie przeznaczonymi w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę są zwolnione od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy. Zgodnie z art. 15 cytowanej ustawy, podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z czym sprzedaż przedmiotowego gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdza, że sprzedaż przedmiotowych działek będzie opodatkowana wyłącznie podatkiem od czynności cywilnoprawnych za zasadach określonych w cytowanej wyżej ustawie z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika