Czy obrót uzyskany ze sprzedaży samochodu ciężarowego, używanego do prowadzenia działalności gospodarczej (...)

Czy obrót uzyskany ze sprzedaży samochodu ciężarowego, używanego do prowadzenia działalności gospodarczej podwyższa obrót uzyskany z tytułu wykonywanych innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając w myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo z dnia 19.07.2004 r. wyjaśnia, co następuje:

Sprzedaż samochodu ciężarowego, używanego przez Pana do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej (zarejestrowanej na nazwisko Pana) jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z przepisem art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zmianami).

Porady prawne

Obrót uzyskany z jego sprzedaży podwyższa zatem obrót uzyskany z tytułu wykonywanych innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak stanowi art. 14 ust. 3 przekroczenie przez podatnika zwolnionej podmiotowo kwoty obrotu 10.000 EURO (w przedmiotowym przypadku równowartość 40.900 zł), powoduje, że traci on zwolnienie podatkowe w momencie przekroczenia tej kwoty i z tą chwilą powstaje u niego obowiązek podatkowy. Opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka ponad tę kwotę.

Jednak w Pana sytuacji Organ zwraca uwagę na fakt, iż przy sprzedaży samochodu ciężarowego, o którym mowa w Pana piśmie zachodzą przesłanki wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 5, a zatem sprzedaż ta podlega zwolnieniu przedmiotowemu od podatku VAT.
Z uwagi na fakt, iż po sprzedaży samochodu, o którym mowa w piśmie, nie wykonywał Pan do końca roku 2003 oraz w okresie styczeń - maj 2004 r. czynności, o których mowa w art. 2 ww. ustawy - nie wystąpił u Pana, na podstawie ww. przepisów, obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług w roku 2003 , jak również w okresie od stycznia do kwietnia 2004 r.

Natomiast od maja 2004 r., w myśl aktualnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz. 535 z 2004 r.) art. 96 ust. 5 pkt 1, jeżeli podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, (......) w terminie przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Pana w sprawie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika