Czy odsprzedaż przez osobę fizyczną - prowadzącą działalność gospodarczą - usług takich jak: (...)

Czy odsprzedaż przez osobę fizyczną - prowadzącą działalność gospodarczą - usług takich jak: dostarczanie wody, opłata abonamentowa, odprowadzanie ścieków itp. nabytych uprzednio przez spółkę cywilną, której była wspólnikiem, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 26.07.2006 r. (data wpływu do US: 27.07.2006 r.)w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług

stwierdza,

że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 27.07.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej m. in. przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:

Jako osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą dokonała Pani refakturowania części kosztów za usługi takie jak dostarczanie wody, opłata abonamentowa, odprowadzanie ścieków itp. na rzecz innych użytkowników lokalu. Odsprzedaż usług, o których mowa powyżej została udokumentowana fakturami VAT. Faktura VAT stanowiąca podstawę do refakturowania została wystawiona na spółkę cywilną, której była Pani wspólniczką a nie na Panią jako osobę fizyczną. Wydatki udokumentowane tą fakturą nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z działalności indywidualnej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego formułuje Pani pytanie czy odsprzedaż przedmiotowych usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza Pani, iż skoro wydatki wynikające z faktur wystawionych dla spółki cywilnej, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej to faktury dokumentujące odsprzedaż usług nie powinny być zaewidencjonowane w rejestrze sprzedaży VAT.

Tut. organ podatkowy rozstrzygając przedmiotową sprawę stwierdził, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT, opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Pomimo braku stosownych uregulowań w ustawie o podatku od towarów i usług oraz przepisach wykonawczych do niej, orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego dopuszcza możliwość refakturowania pewnego elementu kosztów towarzyszących usłudze głównej (np. wyroki: z dnia. 25.10.2001 r., sygn. akt III SA 1466/00; z dnia 25.05.2004 r., sygn. akt I SA/Łd 1724/00). Jednocześnie należy podkreślić, iż przepisy Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 15.05.1977 r., w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC), na których wzorowane są przepisy ustawy o VAT, przewidują regulacje dotyczące refakturowania. Z regulacji zawartej w art. 6 ust. 4 Szóstej Dyrektywy wynika, że tzw. odsprzedaż usługi jest tożsama ze świadczeniem usługi. W takim przypadku ?główny usługobiorca? - odsprzedając nabyte od innych podmiotów usługi podlegające opodatkowaniu - sam też wykonuje czynności opodatkowane tym podatkiem.

Z załączonej do wniosku faktury VAT Nr WOD/8780/2005 z dnia 31.12.2005 r. wystawionej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w X. wynika, iż ?głównym odbiorcą? usług doprowadzenia wody oraz odprowadzania ścieków za okres od 24.11.2005 r. do 31.12.2005 r. była spółka cywilna ?XXX? i to ona jako nabywca przedmiotowych usług była uprawniona do ich odsprzedaży na rzecz innych podmiotów. Skoro zatem Pani, jako osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą nie była nabywcą ww. usług to nie zaistniały żadne przesłanki do ich odsprzedaży (refakturowania).

Bezspornym w przedmiotowej sprawie jest jednak fakt, iż wystawiła Pani faktury dokumentujące odsprzedaż usług których faktycznie Pani nie nabyła wykazując w tych fakturach kwotę podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 108 ust. 1 ustawy o VAT przewidujący szczególny przypadek samoistnego powstania obowiązku podatkowego, w myśl którego - w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Reasumując, podatek wynikający z wystawionej przez Panią faktury podlega na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT zaewidencjonowaniu w rejestrze sprzedaży i rozliczeniu w deklaracji VAT-7.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - stwierdza, że stanowisko wyrażone w rozpatrywanym wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika