Jaka jest wysokość stawki podatku VAT na roboty hydrogeologiczne, w tym poszukiwanie wody wierceniami (...)

Jaka jest wysokość stawki podatku VAT na roboty hydrogeologiczne, w tym poszukiwanie wody wierceniami i wykonywanie odwiertów studziennych w ramach posiadanych projektów prac geologicznych, wykonywane dla potrzeb istniejących lub planowanych ujęć wody podziemnej, a w dalszej kolejności dla potrzeb instalacji i sieci rozprowadzających wodę z tych ujęć do poszczególnych odbiorców?

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 16 lutego 2006r. (doręczonego dnia 16 lutego 2006r. ), uzupełnionego pismem z dnia 11 i 24 kwietnia 2006r. (doręczonym odpowiednio dnia 13 i 28 kwietnia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii wysokości stawki podatku VAT na roboty hydrogeologiczne, w tym poszukiwanie wody wierceniami i wykonywanie odwiertów studziennych w ramach posiadanych projektów prac geologicznych, wykonywane dla potrzeb istniejących lub planowanych ujęć wody podziemnej, a w dalszej kolejności dla potrzeb instalacji i sieci rozprowadzających wodę z tych ujęć do poszczególnych odbiorców, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

Porady prawne

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 16 lutego 2006r. (doręczonym dnia 16 lutego 2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 i 24 kwietnia 2006 r. (doręczonym odpowiednio dnia 13 i 28 kwietnia 2006r.) Spółka zwróciła się z pytaniem, jaką stawką podatku VAT - 7 % czy 22 % -powinny być opodatkowane roboty hydrogeologiczne, w tym poszukiwanie wody wierceniami i wykonywanie odwiertów studziennych w ramach posiadanych projektów prac geologicznych. Usługa ta wykonywana jest dla potrzeb istniejących lub planowanych ujęć wody podziemnej, a w dalszej kolejności dla potrzeb instalacji i sieci rozprowadzających wodę z tych ujęć do poszczególnych odbiorców. Dodatkowo podatnik wyjaśnił, że usługa polega na wykonywaniu wiercenia do planowanej głębokości, a następnie przebadaniu znalezionych warstw wodonośnych pod kątem ich przydatności dla potrzeb zaopatrzenia w wodę. W zależności od uzyskanego wyniku badań odwiert jest pozostawiany, a w przyszłości po jego odbudowaniu i uzbrojeniu w instalację pompową wykorzystywany jako studnia głębinowa, bądź zlikwidowany, a teren robót i układ warstw podziemnych przywrócony do stanu pierwotnego.

Podatnik wskazał, iż świadczona usługa w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowana została w sekcji K dział 74 symbol PKWiU 74.20.71 tj. 'usługi geologiczne w zakresie naukowych poszukiwań złóż'.

Zdaniem podatnika dla wykonanej usługi zasadne będzie zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 22 %, z uwagi na fakt, iż brak jest przesłanek do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7 % w myśl z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) oraz ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje.

Zgodnie z art.41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust.2-12, art.83, art.119 ust.7, art.120 ust.2 i 3, art.122 i art.129 ust.1.

Oznacza to, że stawka 22% znajduje zastosowanie w przypadku świadczenia przez podatnika usług, dla których nie została we wskazanej wyżej ustawie, ani też w wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych określona stawka obniżona (0%,3% i 7%) lub zwolnienie przedmiotowe.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że roboty hydrogeologiczne, w tym poszukiwanie wody wierceniami i wykonywanie odwiertów studziennych do planowanej głębokości, a następnie przebadanie znalezionych warstw wodonośnych pod kątem ich przydatności dla potrzeb zaopatrzenia w wodę, i w zależności od uzyskanego wyniku tych badań pozostawienie odwiertu bądź jego zlikwidowanie, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 74.20.71 jako 'usługi geologiczne w zakresie naukowych poszukiwań złóż' winny być opodatkowane podstawową stawką podatku VAT tj. stawką w wysokości 22%.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie wyjaśnia, że w opisanym przez podatnika stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) i ust. 3 pkt 3 ustawy, a to z tej przyczyny, że roboty hydrogeologiczne nie są robotami budowlanymi dotyczącymi inwestycji w zakresie infrastruktury towarzyszącej związanej z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Podatnik nie wykonuje bowiem żadnych robót budowlanych dotyczących urządzeń i ujęć wody, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, kotłowni oraz stacji wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, elektroenergetycznych, gazowych i telekomunikacyjnych, ani też w wyniku realizacji tych robót nie powstaje infrastruktura tego rodzaju. Przedmiotem usługi - jak wynika z treści wniosku - jest jedynie wykonanie wierceń do planowanej głębokości, a następnie przebadanie warstw wodonośnych pod kątem ich przydatności dla potrzeb zaopatrzenia w wodę. Usługa ta, w zależności od wyniku, może (ale nie musi) w przyszłości prowadzić do powstania w miejscu odwiertu studni głębinowej.

W świetle wyżej wskazanego stanu faktycznego i prawnego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, iż powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. D. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika