Czy świadczone na rzecz kontrahentów zagranicznych usługi w zakresie pośrednictwa w dostawach towarów (...)

Czy świadczone na rzecz kontrahentów zagranicznych usługi w zakresie pośrednictwa w dostawach towarów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Z przedstawionego w piśmie podatnika stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się on wyszukiwaniem klientów zainteresowanych nabyciem oferowanych przez zagraniczne podmioty gospodarcze (głównie z Niemiec i Austrii) używanych i nowych maszyn produkcyjnych. Za wykonane usługi otrzymuje on od sprzedawcy prowizję. Podatnik zaznaczył, iż nie występuje w tych transakcjach ani jako strona kupująca, ani sprzedająca - przedmiotem jego działalności jest wyłącznie pośrednictwo w zawarciu transakcji, za które otrzymuje od zleceniodawców (dostawców) wynagrodzenie prowizyjne. Zleceniodawcy podają mu numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Porady prawne

W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy wystawiając faktury za wykonane usługi powinien naliczać 22 procentowy VAT, czy też usługi te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem ?

Jego zdaniem, usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z racji tego, że zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2c ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia usług jest miejsce dokonania dostawy towarów np. teren Niemiec lub Austrii. Wystawiając fakturę dokumentującą świadczenie w/w usług zawiera w niej adnotację, że zobowiązanym do rozliczenia właściwego podatku jest nabywca usługi.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają zatem wyłącznie usługi uznane za świadczone na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c w/w ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6, który stanowi, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Miejscem dokonania dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust.1 pkt 1 w/w ustawy jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki.

Po rozpatrzeniu stanu faktycznego oraz w oparciu o w/w przepisy stwierdza się, że usługi pośrednictwa w dostawach towarów wykonywane przez podatnika w imieniu i na rzecz podmiotów z innych krajów Unii Europejskiej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z racji tego, że w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług ich miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski. Usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju, w którym dokonana jest dostawa towarów ? czyli w kraju, w którym rozpoczyna się wysyłka tego towaru, a w przypadku gdy zleceniodawca poda dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenia usługa określone wg w/w zasady, wówczas miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w przedmiocie zapytania jest prawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan sprawy przedstawiony w piśmie przesłanym przez pytającego, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja ta obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika