Na kogo winna zostać wystawiona faktura VAT w przypadku gdy:1.Spółka cywilna wniosła wkład budowlany. (...)

Na kogo winna zostać wystawiona faktura VAT w przypadku gdy:
1.Spółka cywilna wniosła wkład budowlany. Spółka nie może być członkiem spółdzielni ? może natomiast wskazać, który ze wspólników będzie reprezentował spółkę w spółdzielni.
2.Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nabyły dwie osoby fizyczne.
3.Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nabyły dwie osoby fizyczne oraz osoba prawna. Członkiem Spółdzielni została jedna z osób fizycznych, natomiast nabywcy wskazali spółkę z o.o. (współwłaściciela praw) jako uprawniona do otrzymywania faktur VAT.
4.Spółka cywilna, która nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego przekształciła się w spółkę jawną.
Czy na fakturze należy wpisać nazwę i adres siedziby firmy, czy imię i nazwisko oraz adres zameldowania członka spółdzielni w przypadku gdy:
5. Osoba fizyczna (Jan Kowalski) nabyła spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego w celu prowadzenia działalności gospodarczej pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Jan Kowalski.

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółdzielni przedstawione w piśmie z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania dokonanych transakcji, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 grudnia 2006 r. ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 28 grudnia 2006r.), Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Spółdzielnia przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia posiada w swych zasobach lokale użytkowe, do których osoby uprawnione posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź odrębną własność lokalu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), art. 3, członkiem spółdzielni może być osoba fizyczna jak i osoba prawna. W myśl art. 4 ww. ustawy zarówno członkowie spółdzielni (którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali lub będący właścicielami lokali) oraz właściciele lokali i osoby posiadające własnościowe prawo do lokalu niebędący członkami spółdzielni, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Spółdzielnia zadała następujące pytania:

Na kogo winna zostać wystawiona faktura VAT w przypadku gdy:

1. Spółka cywilna wniosła wkład budowlany. Spółka nie może być członkiem spółdzielni ? może natomiast wskazać, który ze wspólników będzie reprezentował spółkę w spółdzielni.
2. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nabyły dwie osoby fizyczne.
3. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nabyły dwie osoby fizyczne oraz osoba prawna. Członkiem Spółdzielni została jedna z osób fizycznych, natomiast nabywcy wskazali spółkę z o.o. (współwłaściciela praw) jako uprawniona do otrzymywania faktur VAT.
4. Spółka cywilna, która nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego przekształciła się w spółkę jawną.

Czy na fakturze należy wpisać nazwę i adres siedziby firmy, czy imię i nazwisko oraz adres zameldowania członka spółdzielni w przypadku gdy:

5. Osoba fizyczna (Jan Kowalski) nabyła spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego w celu prowadzenia działalności gospodarczej pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Jan Kowalski.

Strona przedstawiła następujące stanowisko w sprawie:

Faktury winny zawierać dane dotyczące nabywcy, którym w ww. przypadkach jest osoba prawna bądź osoba fizyczna, która nabyła to prawo. W tej sytuacji sprzedaż dokonywana jest na rzecz osoby fizycznej (prawnej), z którą Spółdzielnie łączy stosunek wypływający z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawą?) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie.
Z powołanego przepisu wynika, iż faktura winna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi. Zatem każdorazowo należy ustalić nabywcę towaru lub usługi, który winien wynikać z zawartej umowy, w związku z powyższym w zakresie punktów od 1 do 4 faktura winna być wystawiona na faktycznego nabywcę (nabywców). W tym miejscu należy podkreślić, iż pozostanie członkiem Spółdzielni jedynie jednej osoby spośród wszystkich nabywców pozostaje bez znaczenia dla prawidłowego określenia stron umowy, którymi są wszyscy nabywcy oraz Spółdzielnia. W przypadku opisanym w pkt 1 faktura winna być wystawiona na spółkę cywilną, jeśli członek spółki działa jako wspólnik tej Spółki i został jedynie wskazany jako osoba upoważniona do jej reprezentowania. W zakresie pkt 2 faktura winna być wystawiona na nabywców tj. dwie osoby fizyczne, gdyż one są faktycznymi stronami umowy. W zakresie pkt 3 faktura winna zostać wystawiona na faktycznych nabywców tj. na spółkę oraz poszczególne osoby fizyczne. W zakresie pkt 4 faktura winna być wystawiona na nowopowstałą spółkę jawną jako następcę prawnego nabywcy. W zakresie pkt 5 faktura winna zawierać dane podmiotu gospodarczego, gdyż osoba fizyczna występowała w przedmiotowej umowie jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, nie nabywała natomiast prawa do lokalu użytkowego w celach prywatnych, lecz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika