Czy wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za wierzytelności lub w miejsce świadczenia pieniężnego (...)

Czy wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za wierzytelności lub w miejsce świadczenia pieniężnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wystąpienie dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego skierowane do Ministerstwa Finansów, a przesłane do tut. Organu podatkowego w dniu 27.11.2003 r. dotyczące oceny skutków podatkowych czynności prawnych dokonanych w ramach restrukturyzacji firmy (...) uprzejmie wyjaśnia co następuje:

Wystąpienie w zakresie podatku od towarów i usług zasadniczo dotyczyło sytuacji, gdy część kredytu zostanie zaspokojona poprzez przejęcie przez Bank majątku (..) (będącego ?towarami' w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług), a także przy dalszej sprzedaży przez Bank składników tego majątku.

Porady prawne

1. Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 3a, ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za wierzytelności lub w miejsce świadczenia pieniężnego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność wydania np. bankowi towarów (w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług) w zamian za wierzytelności lub w miejsce świadczenia pieniężnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeśli czynność ta zostanie udokumentowana fakturą VAT i zostaną spełnione przesłanki określone w art. 19, 20, 21-25 ustawy o podatku od towarów i usług, to nabywca tych towarów będzie miał prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego, określonego w tych fakturach, od podatku należnego. Odliczenie to może jednak nastąpić pod warunkiem, że nabycie majątku w tej drodze będzie związane z przyszłą sprzedażą opodatkowaną (z wyjątkami określonymi w art. 25 ustawy o podatku od towarów i usług, np. gdy odsprzedaż samochodu nie stanowi przedmiotu działalności podatnika).

W sytuacji natomiast, gdy przejmowane towary będą wykorzystywane w związku z działalnością statutową, zwolnioną od podatku podatku od towarów i usług, wówczas nabywcy (przejmującemu) nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur stwierdzających nabycie tych towarów.

2. Sprzedaż towarów używanych (i inne czynności, których przedmiotem są te towary, za wyjątkiem importu towarów), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, podlega zwolnieniu od podatku podatku od towarów i usług (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy). Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, pod warunkiem spełnienia kryteriów określonych w art. 7 ust. 2e ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Jeśli zatem towary wydane w zamian za wierzytelności lub w miejsce świadczenia pieniężnego będą towarami używanymi w rozumieniu definicji zawartej w ww. ustawie, a ich wydanie będzie spełniało warunki o których mowa wyżej - oznaczać to będzie zwolnienie tej czynności z podatku od towarów i usług. Natomiast przejmujący może zastosować zwolnienie przy ewentualnej sprzedaży tych towarów, jeżeli sprzedaż ta również będzie spełniała wyżej wymienione warunki sprzedaży towarów używanych, do której może mieć zastosowanie zwolnienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika