Czy sporządzona specyfikacja zwrotów czasopism, które stały się nieaktualne przesłana przez kontrahenta (...)

Czy sporządzona specyfikacja zwrotów czasopism, które stały się nieaktualne przesłana przez kontrahenta zagranicznego z Chicago, jest prawidłwą formą rozliczenia zwrotów i stanowi podstawę dla eksportera do zmniejszenia wartości tej sprzedaży poprzez wystawienie faktury korygującej?

Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - obowiązek podatkowy (tj. wykazanie sprzedaży w ewidencji) w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia wywozu towaru poza granicę państwową Polski, przez graniczny urząd celny.

Stawkę 0% stosuje się po warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę Polski.

Eksporter zatem powinien do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym posiadać kartę 1A SAD lub 3 SAD potwierdzającą wywóz towaru poza państwową granicę Polski i opatrzoną pieczęcią VAT, albo kartę 3 SAD z adnotacją 'Towar wystąpił za granicę dnia.....w OC/PC..... pod poz.....' z podpisem i pieczęcią 'Polska-Cło'. Wówczas to daną sprzedaż można ująć w ewidencji sprzedaży VAT oraz w składanej deklaracji jako sprzedaż eksportową ze stawką 0%.

Porady prawne

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego tygodniowo wysyłanych jest do kontrahenta zagranicznego 2000 szt. czasopism.

Część z nich, to jest około 10% wysyłki - stanowią tygodniki, które nie zostały sprzedane i kwalifikują się do zwrotu (nie jest to jednak zwrot fizyczny, który wiążę się z dokonaniem odprawy celnej, gdyż odbywa się on tylko w oparciu o protokoły zwrotów).

W wyroku z dnia 10.06.1997 r. (sygn. akt I SA/PO 1323/96) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł:

Na podatniku ciąży obowiązek prowadzenia dokumentacji potwierdzającej ilość zwróconych towarów. Porównanie danych o wysyłanych towarach z dokładnymi danymi o ich zwrocie umożliwia zmniejszenie obrotu o udokumentowane zwroty towarów.

Art. 15 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wyraźnie stwierdza, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych zwrotów, z tym że chodzi o udokumentowanie wartości tych zwrotów.

Udokumentowanie wartości oznacza konieczność wykazania, którą przesyłkę, z jakiej daty i jakiej wartości zwrócono.

Bez powyższych danych zwrot nie może być uznany za udokumentowany.

W związku z powyższym organ podatkowy stoi na stanowisku, że prawidłową formą rozliczenia zwrotów (nie fizycznego zwrotu) jest faktura korygująca sporządzona na podstawie specyfikacji zwrotów.

Wystawienie faktury korygującej spowoduje zmniejszenie wartości sprzedaży eksportowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika