Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych, w przypadku gdy towar wzięty (...)

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych, w przypadku gdy towar wzięty w leasing uległ częściowemu zniszczeniu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 27.02.2004 r. (data wpływu 03.03.2004 r.) informuje, że w przypadku uszkodzenia towaru będącego przedmiotem umowy leasingowej powodującego niemożność używania towaru podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących naliczanie rat o ile przedmiot umowy leasingowej nie został zwrócony leasingodawcy a raty leasingu stanowią koszty uzyskania w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka zawarła umowę leasingu, której przedmiotem był motocykl. W dniu 28 czerwca 2003 r. motocykl ten w wyniku wypadku uległ częściowemu zniszczeniu. Spółka w miesiącu lipcu, sierpniu, wrześniu 2003 r. otrzymywała faktury za raty leasingowe jak też we wrześniu fakturę za opłatę manipulacyjną. W fakturach tych wyszczególniono podatek od towarów i usług, który w Spółce został uznany jako podatek naliczony pomniejszający podatek należny. Zdaniem Spółki pomniejszenia można było dokonać, gdyż poniesione koszty stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Porady prawne

Art. 25 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, że 'Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym ...'. O ile więc nie doszło w miesiącach następnych po zaistniałym zdarzeniu (wypadku) do zwrotu przedmiotu leasingu a naliczone raty stanowią koszty uzyskania w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, podatek naliczony z rat leasingu będzie mógł pomniejszyć podatek należny. W przypadku gdy przedmiot leasingu zwrócono leasingodawcy podatek od rat nie będzie mógł pomniejszyć podatku należnego, gdyż będzie miał zastosowanie (bez względu na uznanie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania) przepis § 48 ust. 4 pkt. 5 lit a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - faktura ta stwierdza czynność, która nie została dokonana - brak najmu, leasingu.

W stosunku do możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury za opłatę manipulacyjną nie można zająć jednoznacznego stanowiska. Faktura VAT co do zasady potwierdza dokonanie sprzedaży towarów lub świadczenie usług. Z treści faktury nie można określić czy opłata manipulacyjna jest sprzedażą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. O ile opłata manipulacyjna jest odszkodowaniem pobieranym przez leasingodawcę to faktura ją dokumentująca nie potwierdza dokonania sprzedaży towarów lub usługi a więc nie stanowi podstawy do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w niej zawarty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika