Czy zwolniony jest z obowiązku odprowadzania podatku VAT od przejętych nieodpłatnie urządzeń podatnik (...)

Czy zwolniony jest z obowiązku odprowadzania podatku VAT od przejętych nieodpłatnie urządzeń podatnik VAT, który przejmuje utrzymanie stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych wraz z urządzeniami?

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także inne czynności wymienione w art. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zrównane w ustawie o VAT ze sprzedażą. Są to:
- świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy,
- przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników,

Porady prawne

-zamiana towarów, zamiana usług oraz zamiana usługi na towar i towaru na usługę,
- wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za wierzytelności,
- wydanie towarów lub świadczenie usług w miejsce świadczenia pieniężnego,
- dostarczenie produktów rolnych na podstawie umowy kontraktacji,
- darowizny towarów,
- świadczenie usług bez pobrania należności,
- wydania towarów lub świadczenie usług w zamian za czynności niepodlegające opodatkowaniu.

Na tle opisanego przez podatnika stanu faktycznego stwierdzić należy, że przejęcie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych wraz z urządzeniami nie jest sprzedażą, eksportem i importem towarów lub usług ani czynnością zrównaną ze sprzedażą, o której mowa w art. 2 ustawy o VAT.
Mając na względzie powyższe należy uznać, że nie jest to czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika