Czy w świetle nowej ustawy o VAT usługi paramedyczne zostały zakwalifikowane do usług zwolnionych (...)

Czy w świetle nowej ustawy o VAT usługi paramedyczne zostały zakwalifikowane do usług zwolnionych z VAT?
Czy w świetle nowych przepisów ustawodawca chciał zakwalifikować te usługi do 7 % stawki VAT i kiedy należy stosować 7 % VAT a kiedy stawkę zwolnioną?

Podatnik wniósł zapytanie czy w świetle ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) usługi paramedyczne (rehabilitacyjne) mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT? W piśmie podatnik podał dla tych usług symbol PKWiU 85.14.13. Jednakże nie dołączył opinii urzędu statystycznego. Przy czym zamiennie używa określenia usługi paramedyczne (rehabilitacyjne), nie precyzując co jest przedmiotem tych usług.

Dodatkowo zauważyć należy, że Spółka jest Przedsiębiorstwem Usług Kulturalnych, Rekreacyjnych i Sportowych.

Porady prawne

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnia, iż w myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4.

W poz. 9 zał. Nr 4 wymienione zostały usługi (PKWiU ex 85) w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej obejmują usługi ochrony zdrowia ludzkiego, w tym m.in. usługi świadczone np. przez fizykoterapeutów i inne osoby zajmujące się usługami paramedycznymi (łącznie z usługami homeopatycznymi i podobnymi) ? PKWiU 85.14.13.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż o ile świadczone przez podatnika usługi rehabilitacyjne, w myśl odrębnych przepisów, mogą być zaliczone do PKWiU 85, to podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT jako wymienione w poz. 9 zał. Nr 4 do ustawy.

Zaznaczyć jednak należy, że w Dziale 93 ? Usługi pozostałe, w grupie 93.04 ujęte zostały usługi związane z poprawą kondycji fizycznej. Natomiast symbol 93.05 obejmuje usługi pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane. Dział PKWiU 93 obejmuje usługi świadczone przez łaźnie, sauny, solaria, salony masażu i podobne usługi mające na celu poprawę samopoczucia i kondycji fizycznej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do tych usług zastosowanie ma stawka podatku w wysokości 22 %.

Zaliczenie określonego produktu (usługi) do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu (usługi) do odpowiedniego grupowania PKWiU.

W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, podatnik może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika