Czy w przypadku faktur za paliwo wlewane do baku samochodu możliwe jest zbiorcze wystawienie faktury (...)

Czy w przypadku faktur za paliwo wlewane do baku samochodu możliwe jest zbiorcze wystawienie faktury obejmującej tankowanie kilku samochodów i czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 22 %?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 25.07.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podmiot zwrócił się z zapytaniem czy w przypadku faktur za paliwo wlewane do baku samochodu możliwe jest zbiorcze wystawienie faktury obejmującej tankowanie kilku samochodów i czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości w wysokości 22 %.Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka tankuje samochody na stacji benzynowej do baku. Stacja wystawia Spółce faktury zbiorcze na tankowane paliwo. Na fakturze zamieszczane są numery rejestracyjne samochodów, w/w faktury zawierają numery rejestracyjne kilku lub nawet kilkunastu samochodów. Oprócz tego w Spółce prowadzona jest ścisła kontrola zużycia paliwa, która dotyczy wypełniania kart pojazdu i kart drogowych. Wystawianie faktur pojedynczych na tankowane samochody nie jest możliwe ze względu na zbyt dużą liczbę tych samochodów i dużą częstotliwość tankowań.
Zdaniem Spółki numery rejestracyjne pojazdów są umieszczone na fakturze i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. ( Dz.U. Nr 95, póz. 798 ) § 9. 5, które mówi, że faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych powinny zawierać numer rejestracyjny na fakturach, jest w tym przypadku spełnione.
Przepisy nie zawierają żadnego ograniczenia uniemożliwiającego wystawienie zbiorczych faktur dotyczących dostaw dokonanych np. w danym tygodniu.
Ponadto Spółka ma możliwości udokumentowania zużycia paliwa oraz możliwości wskazania numerów rejestracyjnych samochodów, do których było tankowane paliwo.W takiej sytuacji Spółka uważa, iż ma prawo do odliczenia podatku od towarówi usług w wysokości 22 % za tankowane paliwo.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które te faktury powinny zawierać zostały uregulowane w rozdziale 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 90, poz. 798 ).Zgodnie z § 9 ust. 5 wymienionego rozporządzenia faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu. Żaden przepis cytowanego rozporządzenia nie nakłada obowiązku wystawienia faktury na zakup paliwa zatankowanego do każdego samochodu odrębnie. Zbiorcza faktura dokumentująca sprzedaż paliwa do kilku samochodów z jednoczesnym wskazaniem ich numerów rejestracyjnych również spełnia wymogi zawarte w przepisach rozporządzenia.
Stosownie do treści § 13 ust. l cyt. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zatem zbiorcza faktura, o której mowa powyżej może być wystawiana raz na 7 dni.

Jeśli chodzi o prawo do odliczenia podatku naliczonego to zgodnie z art. 88 ust. 1pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zmianami ), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się donabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu,wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdówsamochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
W świetle art. 86 ust. 4 cyt. ustawy, przepis ust. 3 nie dotyczy:
1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotacje o spełnienieu tych wymagań.
Wobec powyższego Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zbiorczych faktur na zakup paliwa, z uwzględnieniem wyżej cytowanego przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika