Zarówno na etapie realizacji podjętej inwestycji, jak i na etapie sprzedaży tej nieruchomości gruntowej (...)

Zarówno na etapie realizacji podjętej inwestycji, jak i na etapie sprzedaży tej nieruchomości gruntowej wraz z wykonanymi fundamentami pawilonu - nie istniały ani podstawy faktyczne, ani też podstawy prawne, które uzasadniałyby traktowanie J w tym zakresie jako podatnika podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Sandomierzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 6.03.2003 r. informuje:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dn. 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług oraz inne czynności zrównane ze sprzedażą.

Taką czynnością jest również zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy wydanie towaru w zamian za wierzytelności. W przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie kredytu bankowego obowiązek powstaje w momencie rzeczywistego wydania rzeczy wierzycielowi (bankowi) w sytuacji gdy dłużnik (kredytobiorca) nie wywiązuje się ze spłaty należności kredytowych.

Porady prawne

Jak wynika z powyższego obowiązek podatkowy w podatku VAT powstał w Pana firmie w miesiącu listopadzie 2002 roku tj. w momencie przekazania (odebrania) samochodu za wierzytelności.

Odrębną sprawą jest sprzedaż samochodu przez bank. Sprzedaż jak cytowano wyżej jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, jeżeli zatem Bank (wierzyciel) nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 14 ww. ustawy o o VAT to zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i naliczenia podatku od tej czynności.

W wydanym przez Ministra Finansów rozporządzeniu na podstawie delegacji ustawowej (art. 32 ust. 11) został uregulowany obowiązek i sposób wystawiania faktur z którego wynika, że faktury wystawiane są w co najmniej dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca (§ 48) ww. rozporządzenia.

Informujemy jednocześnie, że Urząd Skarbowy nie jest właściwy do udzielania odpowiedzi na zapytanie dotyczące spraw wynikających z Prawa Bankowego oraz ustaleń zawartych w umowie cywilno-prawnej zawartej pomiędzy bankiem i kredytobiorcą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika