Czy istnieje obowiązek korekty podatku naliczonego przy nabyciu towarów handlowych, następnie zniszczonych (...)

Czy istnieje obowiązek korekty podatku naliczonego przy nabyciu towarów handlowych, następnie zniszczonych komisyjnie na skutek utraty terminu ważności?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze w oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr. 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem Spółki z dnia 22.04.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie:
- czy należy skorygować podatek naliczony w związku z dokonaniem zniszczenia towarów handlowych (podręczników, kalendarzy oraz wyrobów z nadrukiem terminowym i miejscowym) z uwagi na utratę ich ważności i aktualności (protokół zniszczenia z dnia 31.12.2003 r.),
wyjaśnia:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
Jednocześnie zgodnie z art. 20 ust. 2 w/w ustawy podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Porady prawne

Jak wynika z pisma z dnia 22.04.2004 r. w wyników prowadzonych czynności remanentowych Spółka dokonała zniszczenia towarów handlowych (podręczników, kalendarzy oraz wyrobów z nadrukiem terminowym i miejscowym) w związku z utratą ich ważności i aktualności (protokół zniszczenia z dnia 31.12.2003 r.).

Z przepisu art. 2 w/w ustawy o podatku VAT wynika, że dokonanie zniszczenia towarów handlowych nie jest czynnością podlegającą przepisom tej ustawy, a tym samym zakup towarów handlowych, które następnie ulegną zniszczeniu nie można uznać za służący sprzedaży opodatkowanej, i jako taki nie uprawnia Spółki do obniżenia kwot podatku należnego.Naczelnik tut. Urzędu stoi zatem na stanowisku, iż z uwagi na przepis art. 20 ust. 2 powołanej na wstępie ustawy o podatku VAT w opisanej sytuacji Spółka winna skorygować swoją deklarację VAT-7 za m-c grudzień 2003 r. (w którym dokonano zniszczenia towarów) i pomniejszyć za ten okres kwotę podatku naliczonego o kwoty podatku uprzednio odliczone w deklaracji, związane z nabyciem zlikwidowanych towarów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika