Czy można odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu usług gastronomicznych, jeżeli usługi te są (...)

Czy można odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu usług gastronomicznych, jeżeli usługi te są odsprzedawane i zawierają się w łącznej cenie organizacji imprezy lub są refakturowane jako oddzielnie świadczone usługi gastronomiczne?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 12.01.2004 r. (data wpływu 20.01.2003 r.) informuje, że pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony nie stosuje się do nabywanych usług gastronomicznych z wyjątkiem przypadków wymienionych w art. 25 ust. 1 pkt 3b lit. a, b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka między innymi świadczy usługi organizacji spotkań, konferencji i imprez okolicznościowych dla innych podmiotów. W ramach tych usług świadczone są też usługi gastronomiczne. Spółka nie odlicza podatku naliczonego związanego z zakupem usług gastronomicznych, które to usługi są sprzedawane w ramach świadczenia usług organizacji imprez lub też są odsprzedawane jako usługi gastronomiczne.

Porady prawne

Przepis art. 25 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stanowi o niemożności pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem usług gastronomicznych. Jednocześnie ustawodawca w lit. a, b art. 25 ust. 1 pkt 3b ustawy wprowadził wyjątki od tej zasady.

Uwzględniając, że przedstawiony stan faktyczny nie mieści się w wyjątkach, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3b lit. a, b, dokonując zakupu usług gastronomicznych Spółka nie ma prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących te zakupy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika