Opodatkowanie podatkiem VAT udzielania pożyczki środków finansowych

Opodatkowanie podatkiem VAT udzielania pożyczki środków finansowych

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10.06.2003 uzupełniony pismem z dnia 23.06.2003 informuje, że:

zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Niewątpliwie udzielanie pożyczki jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług klasyfikowane jako KWiU 65.22.1 - usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czynność ta na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 w związku z poz. 9 zał. Nr 2 do ustawy jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Porady prawne

W piśmie Spółka stwierdziła, że udzielona pożyczka jest jednorazowa ale Spółka zamierza w przyszłości świadczyć podobna usługę. Mając na uwadze, że spełnione zostały przesłanki z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (między innymi: czynność jednorazowa, ale z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy) udzielenie jej przez Spółkę będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług korzystając ze zwolnienia na podstawie w/w przepisów.

Należy wspomnieć, że obrotem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy będzie kwota otrzymanego wynagrodzenia za świadczona usługę czyli odsetki od pożyczki jak też, że świadczenie tej usługi spowoduje zastosowanie postanowień art. 20 ustawy.

Konsekwencja zaliczenia danej czynności wykonywanej przez Spółkę do czynności zwolnionej z podatku od towarów i usług jest, że w podatku od czynności cywilnoprawnych jest to czynność która nie podlega temu podatkowi na podstawie art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika