Czy jest możliwe wystawienie zbiorczej faktury korygującej z tytułu udzielenia rabatu?

Czy jest możliwe wystawienie zbiorczej faktury korygującej z tytułu udzielenia rabatu?

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo bez znaku z dnia 13.05.2003 r. (data wpływu: 16.05.2003 r.) uzupełnione pismem z dnia 23.05.2003 r. (data wpływu: 26.05.2003 r.) informuje:

Zapis § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U Nr 27, poz. 268 ze zm.) stanowi, iż w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Porady prawne

Z kolei § 41 ust. 2 wskazuje, jakie elementy musi zawierać faktura korygująca, między innymi numer kolejny oraz datę jej wystawienia; dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca; kwotę i rodzaj udzielonego rabatu, kwotę zmniejszenia podatku należnego, czytelny podpis osoby uprawnionej do wystawienia faktury korygującej lub podpis oraz imię i nazwisko tej osoby.

Zgodnie z brzmieniem ust. 4 cyt. § 41 rozporządzenia - sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.

Uwzględniając obowiązujące cytowane wyżej przepisy tut. Urząd zauważa, że nie określają one bezwzględnego wymogu do wystawienia jednej faktury korygującej do jednej faktury pierwotnej. Zatem jeżeli Podatnik spełnia warunki do wystawienia faktury korygującej, o której mowa wyżej, to zdaniem Urzędu w przypadku udzielenia rabatu nie ma przeszkód do wystawienia jednej faktury korygującej do kilku faktur z kilku poprzednich miesięcy. W wystawionej w ten sposób fakturze korygującej należy zamieścić wszystkie informacje dotyczące faktur pierwotnych, a nie w załączniku do faktury korygującej.

Zbiorcza faktura korygująca wystawiona zgodnie z uwarunkowaniami, o których mowa powyżej stanowi podstawę do korekty podatku naliczonego u nabywcy. W przypadku, gdy nabywca otrzymuje od sprzedawcy fakturę korygującą obniżającą podatek naliczony (w związku z udzieleniem rabatu) obowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał (§ 41 ust. 5 i § 42 ust. 4 pkt 2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r.)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika