Przedmiotem zapytania jest ustalenie czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku (...)

Przedmiotem zapytania jest ustalenie czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem ze środków PFRON sprzętu rehabilitacyjnego. Zakup związany jest ze sprzedażą zwolnioną.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.08.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących sprzedaży zwolnionej z podatku jest prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 18.08.2006 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie ze statutem prowadzi działalność charytatywną, Kuchnię dla ubogich i Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w którym są świadczone usługi medyczne polegające na całodobowej opiece i pielęgnacji osób przewlekle chorych. Usługi te na podstawie art. 43 pkt 1 załącznik nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z VAT (usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej). W marcu br. zwrócono się o dofinansowanie zakupu łóżek rehabilitacyjnych ze środków PFRON w ramach programu 'Wyrównywanie różnic między regionami'. Zakup ten będzie wykorzystany do wykonywania czynności zwolnionych z podatku VAT.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem ze środków PFRON tego sprzętu rehabilitacyjnego. Wyrażono stanowisko, że zgodnie z art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Biorąc pod uwagę, że usługi medyczne na podstawie art. 43 ustawy o VAT są zwolnione z tego podatku to nie przysługuje Jednostce prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia stanowisko jako prawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wprowadza generalną regułę, zgodnie, z którą zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżania kwoty własnego podatku należnego (płaconego z tytułu dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług określonych w art. 5 ustawy) o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższe oznacza, że w przypadku, gdy nie zachodzi związek pomiędzy dokonywanym przez podatnika zakupem towarów i usług, a czynnościami opodatkowanymi podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku. Jak wynika z treści wniosku Jednostka zakupi sprzęt rehabilitacyjny , który będzie służył wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 - usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Zakupy te nie będą więc służyć działalności opodatkowanej.

Z powyższego wynika, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, Jednostce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika