Czy przekazanie na cele Funduszu Socjalnego wyprodukowanych przez firmę podatnika brykietów opałowych, (...)

Czy przekazanie na cele Funduszu Socjalnego wyprodukowanych przez firmę podatnika brykietów opałowych, a następnie przekazanie ich pracownikom będzie korzystało ze zwolnienia z VAT w sytuacji, gdy nie są finansowane ze środków pieniężnych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym Zakładowego Funduszu świadczeń Socjalnych ?

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem zawartym w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (j.t.Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50, ze zm.), zwanej w dalej ustawą o VAT, mieści się przekazanie towarów na potrzeby osobiste pracowników (ust. 3 pkt 2). W opisanej sytuacji spełnione są przesłanki takiego przekazania. Co do zasady więc, planowana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Opisując stan faktyczny podatnik stwierdził jednak, że z uwagi na sytuację finansowa firmy nie zgromadzi na wyodrębnionym rachunku bankowym Funduszu Socjalnego odpowiednich środków finansowych.

Porady prawne

Tut. organ informuje, że Minister Finansów przewidział od zasady opodatkowania takich czynności wyjątek, wprowadzając przepisem § 67 ust. 1 pkt 1 lit. l zwolnienie z podatku od towarów i usług świadczeń okolicznościowych na rzecz pracowników jeżeli są one finansowane w co najmniej 30 % z funduszy specjalnych tworzonych na podstawie odrębnych przepisów (a więc również z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych). W opisanym przypadku nie dochodzi do finansowania przedmiotowych świadczeń ze środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym owego Funduszu. Skoro zatem przekazanie wspomnianych wcześniej brykietów na rzecz pracowników jest pomocą socjalną, która nie zostanie sfinansowana w sposób określony powyżej nie jest spełniona podstawowa przesłanka do korzystania z tego zwolnienia.
Świadczenie takie należy więc opodatkować na zasadach ogólnych, przyjmując jako podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, wartość brykietów obliczoną według cen sprzedaży stosowanych z głównym odbiorcą (odbiorcami) zmniejszoną o kwotę należnego podatku. Czynność ta powinna zostać udokumentowana fakturą wewnętrzną zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy o VAT.
Samo przeznaczenie (wydzielenie) tychże brykietów na potrzeby pomocy socjalnej (poprzedzające faktyczne przekazanie ich pracownikom) nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika