Zakład dokonuje sprzedaży złomu, wystawia faktury i rozlicza podatek należny w miesiącu sprzedaży (...)

Zakład dokonuje sprzedaży złomu, wystawia faktury i rozlicza podatek należny w miesiącu sprzedaży nie korzystając z możliwości wydłużenia terminu obowiązku podatkowego z tytułu nieotrzymania zapłaty. Czy w związku z tym prawidłowa jest praktyka zakładu polegająca na tym, że obowiązek podatkowy, a w związku z tym ujęcie podatku należnego, następuje w dniu wystawienia faktury?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo nr x/2004 z dnia 2 kwietnia 2004r. (wpływ 5.04.br.) w sprawie interpretacji przepisów z zakresu podatku od towarów i usług dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży złomu - uprzejmie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu dostawy złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych:
a) niewsadowego, nie później jednak niż 20 dnia licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości,
b) wsadowego, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wysyłki złomu.
Stosownie do § 18 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 911) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1 - 5 i 7 - 11 ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatko­wego. Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Porady prawne

Tym samym, wystawienie faktury VAT w razie braku okoliczności skutkują­cych powstaniem obowiązku podatkowego (tj. przed otrzymaniem zapłaty w całości lub w części, a także w przypadku braku zapłaty przed upływem terminów określonych w art. 19 ust. 13 pkt 5) nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Ewidencjonowanie dostawy winno zatem następować w dniu powstania obowiązku podatkowego, a nie z chwilą wystawienia faktury.Nadmienia się ponadto, iż wg. stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004 r. obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych, zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 8b pkt 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) powstawał również z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 20 dnia licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości (niewsadowego), nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wysyłki złomu (wsadowego).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika