W jaki wposób należy udokumentować wywóz ruchomego majątku rzeczowego, na którym były świadczone (...)

W jaki wposób należy udokumentować wywóz ruchomego majątku rzeczowego, na którym były świadczone usługi dla podatnika podatku od wartości dodanej mającego siedzibę we Francji w przypadku gdy transportu towarów dokonuje zleceniodawca ?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku min. usług na ruchomym majątku rzeczowym, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.Przepis ten stosuje się, gdy towary, na których są wykonywane usługi, zostaną niezwłocznie ? nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług ? wywiezione poza terytorium kraju (art. 28 ust. 8 ustawy)Za dokumenty potwierdzające spełnienie warunku, o którym mowa w art. 28 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług ? dołączone do faktury VAT ? mogą zostać uznane:
1) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku z oświadczeniem usługobiorcy, że ww. towar podlega wywiezieniu,
2) dokument zawierający:

Porady prawne
    a) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania usługodawcy i usługobiorcy,
    b) adres pod którym są przewożone rzeczy ruchome, na których wykonano usługę w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub zamieszkania usługobiorcy,
    c) określenie rzeczy ruchomych i ich ilości,
    d) potwierdzenie przyjęcia tych towarów przez usługobiorcę do miejsca, o którym mowa w punktach a lub b, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
    e) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika