Czy przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku VAT zezwala na objęcie stawką 7% robót budowlano-montażowych (...)

Czy przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku VAT zezwala na objęcie stawką 7% robót budowlano-montażowych i remontów w zakresie infrastruktury towarzyszącej częściowo budownictwu mieszkaniowemu?

Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Z przepisu art. 146 ust. 3 cyt. ustawy wynika, że przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się m.in. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z powyższych przepisów wynika więc, że stawka podatku VAT 7% ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym.

W związku z tym w przypadku gdy realizowana infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz część niezwiązaną z tym budownictwem i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowymi i 22% dla pozostałej części.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 28.04.2004r. stanu faktycznego wynika, że opisane tam:

  • w pkt 1 - budowa kanalizacji wraz z przyłączami oraz
  • w pkt 2 - remont drogi gminnej, osiedlowej

są w całości zwiazane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Zatem opierając się na treści cyt. wyżej przepisów, roboty te podlegają opodatkowaniu wg stawki VAT w wysokości 7%.

Odnośnie pkt 4 zapytania - remont infrastruktury tj. chodniki, dojazdy, miejsca parkingowe, mała architektura obiektów zabytkowych, stanowiących zaplecze kulturalne mieszkańców miast w postaci Gminnego Ośrodka Kultury, to należy zauważyć, że o ile opisane roboty budowlane mają związek z infrastrukturą towarzyszącą budynkowi ośrodka kultury, nie obiektom budownictwa mieszkaniowego (opisanym w ww. przepisie art. 2 pkt 12), to brak podstaw do zastosowania względem przedmiotowych robót preferencyjnej stawki VAT w wysokości 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika