Jaką stawką VAT należy opodatkować otrzymane od komitenta, a wydane osobie trzeciej (w wykonaniu (...)

  1. Jaką stawką VAT należy opodatkować otrzymane od komitenta, a wydane osobie trzeciej (w wykonaniu umowy komisowej) towary - samochody używane?
  2. Czy w przypadku skupu i sprzedaży samochodów używanych przy zachowaniu warunków opisanych w przepisie art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, mamy stosować procedurę opodatkowania marży również w stosunku do samochodów zakupionych przez naszą firmę przed dniem 01.05.2004 r., a sprzedawanych przez nas po tej dacie?
  3. Czy w przypadku skupu i odsprzedaży samochodów używanych i nowych, w przypadku gdy sprzedawca naliczył na fakturze podatek VAT (sam odliczył podatek VAT przy zakupie tego samochodu) stosujemy zasady ogólne opodatkowania t.j. odliczamy VAT z faktury zakupu i naliczamy VAT od całej wartości netto sprzedaży takiego samochodu?

Odpłatna dostawa samochodów używanych i nowych na terytorium kraju, w przypadku gdy sprzedawca naliczył podatek VAT na fakturze sprzedaży, podatek VAT podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (przy założeniu, że podatnik prowadzi działalność w zakresie ?skupu i sprzedaży') tzn. podstawą opodatkowania jest obrót zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy. Podatnikowi przysługuje również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Ponadto zauważa się, iż w kwestii opodatkowania podatkiem VAT dostawy na terytorium kraju samochodów używanych obowiązuje, począwszy od dnia 25.06.2004 r., również przepis § 41a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem z dnia 23 czerwca 2004 r. (Dz. U. Nr 145, poz. 1541).

Powołany wyżej przepis § 41a ust. 1 stanowi, iż w okresie do dnia 31 grudnia 2004 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do tej części wartości dostawy na terytorium kraju używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, która jest równa cenie nabycia samochodu.

W § 41a ust. 2 zapisano natomiast, iż ust. 1 ma zastosowanie do podatników, którzy:

    1. nie byli użytkownikami samochodów wymienionych w tym przepisie;
    2. nabyli je przed dniem 1 maja 2004 r., w celu ich dalszej odsprzedaży, od podmiotów:
      • niebędących podatnikami podatku albo
      • będących podatnikami podatku, którzy na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązujących przed dniem 1 maja 2004r., przy sprzedaży samochodu skorzystali z prawa zwolnienia tej czynności od tego podatku;
    3. nie wykażą na fakturze kwoty lub kwot podatku od tej dostawy.

W myśl § 2 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 23.06.2004 r., przepis § 41a stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed dokonaniem dostawy przedłoży naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia tj. w terminie do 9 lipca 2004 r. wykaz samochodów, których dotyczy ten przepis, podając dane identyfikujące te samochody, a w szczególności markę, rodzaj oraz numer silnika, podwozia lub nadwozia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika