W sprawie odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia.

W sprawie odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia.

Działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko Jednostki zawarte w piśmie z dnia 05.04.2007r. (06.04.2007r. - data wpływu do tutejszego organu podatkowego) w sprawie odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? art. 14a §4.

Porady prawne

W piśmie z dnia 05.04.2007r. (06.04.2007r. - data wpływu do tutejszego organu podatkowego) Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM zwane dalej Stowarzyszeniem, przedstawiło następujący stan faktyczny:
Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu części pomieszczeń obiektu na działalność rehabilitacyjną. W związku z powyższym Jednostka fakturuje - poprzez wystawienie tzw. refaktur, odsprzedaż energii elektrycznej, gazu i wody na podmioty wynajmujące lokale, tym samym dokonując odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Natomiast Stowarzyszenie nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupionej energii elektrycznej, gazu i wody, w części dotyczącej działalności statutowej Stowarzyszenia.

W związku z powyższym, Podatnik wystąpił do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem czy przysługuje mu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od zakupów mediów związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia.
Zdaniem Podatnika nie ma on możliwości odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy ich nabyciu w części dotyczącej działalności statutowej Stowarzyszenia.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza, co następuje:

W sytuacji gdy Stowarzyszenie wykonuje między innymi czynności zaliczone do grupowania PKWiU 91 ? ?usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe)?, to czynności te ? jako wymienione w pozycji 10 załącznika 4 do ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Stosownie do postanowień art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114,art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i ust.19 oraz art.124.

Jeżeli zatem zakupy towarów i usług związane są wyłącznie z działalnością zwolnioną z podatku od towarów i usług ? Stowarzyszenie nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy ich nabyciu. W sytuacji gdy zakup mediów ma związek z czynnościami opodatkowanymi tj. najmem lokali, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy ich zakupie.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika