Dotyczy zastosowania stawki VAT na usługi polegające na montowaniu stałych elementów zabudowy szaf (...)

Dotyczy zastosowania stawki VAT na usługi polegające na montowaniu stałych elementów zabudowy szaf wnękowych w budynkach mieszkalnych.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005 roku Nr8, poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 07.05.2007r. (data wpływu do urzędu - 07.05.2007r) uzupełnione pismem z dnia 18.05.2007r (data wpływu do urzędu- 18.05.2007r) w sprawie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% na usługi polegające na montowaniu stałych elementów zabudowy szaf wnękowych w budynkach mieszkalnych.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz..U. z 2005 roku Nr8, poz.60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? art.14a §4.

Pismem z dnia 07.05.2007r. (data wpływu do urzędu - 07.05.2007r) uzupełnionym pismem z dnia 18.05.2007r (data wpływu do urzędu- 18.05.2007r) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z prośbą o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wykonuje Pani usługi polegające na zabudowie wnęki w budynku mieszkalnym. Zabudowa ta nazywana jest ?szafą wnękową?, montowaną na stałe beż możliwości jej przenoszenia w inne miejsce. Powyższe usługi wykonywane będą na podstawie umowy cywilno-prawnej, której przedmiotem będzie usługa remontowo-budowlana, polegająca na wykonaniu trwałej zabudowy. Faktura dokumentująca wyżej opisaną transakcję będzie zawierała jedną pozycję obejmującą całość robót wraz z wykorzystanymi materiałami.
Powyższe usługi będą świadczone w budynkach:
PKOB 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
PKOB 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
PKOB 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania
Zdaniem Pani całość usługi będzie opodatkowana na podstawie art.146 ust.1 pkt.2 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr54, poz.535 ze zm.) stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Na podstawie art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr54, poz.535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, , opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast ust.2 zdefiniowano roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Są to roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113- Budunki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W oparciu o powyższe ustalenia należy stwierdzić, że świadczone przez Panią usługi w zakresie montażu szaf wnękowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z wykorzystaniem materiału nabytego w innej firmie a następnie odsprzedawanego wraz z usługą, mieszczą się w pojęciu robót budowlano-montażowych. Zatem jeżeli wskazany zakres robót wynika z zawartej umowy cywilnoprawnej to będzie miała w stosunku do nich zastosowanie 7% stawka podatku VAT do pełnej wartości roboty. Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami, z przywołaniem przepisu, na podstawie którego stosuje się obniżoną stawkę podatku oraz wskazanie, z jakim obiektem według PKOB są świadczone usługi.
W przypadku, gdy umowa z klientem określałaby odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, wówczas czynności te podlegają opodatkowaniu oddzielnie: wg. stawek 7% dla usług i 22% dla materiałów.
Natomiast w odniesieniu do usług montażu szaf w lokalach nie zaliczanych do obiektów budownictwa mieszkaniowego, zastosowana będzie stawka w wysokości 22%.

Podkreślenia wymaga fakt, że w stosunku do podatników zajmujących się świadczeniem usług budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego a także sprzedażą towarów (materiałów) zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę. Powyższe zależy od przedmiotu zawartej umowy cywilno-prawnej, w której kontrahenci uregulowali rodzaj łączącego ich stosunku prawnego i jasno określili zgodny zamiar stron i cel czynności prawnej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b§2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005 roku Nr8, poz.60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia- art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika