Czy dofinansowanie do kolonii i obozów dla dzieci, jeżeli wpłata dokonana jest na rzecz pośrednika, (...)

Czy dofinansowanie do kolonii i obozów dla dzieci, jeżeli wpłata dokonana jest na rzecz pośrednika, korzysta ze zwolnienia od podatku?

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dokonywane są dopłaty do pobytu zorganizowanego w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytem na leczeniu sanatoryjnym w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18. Organizatorami imprez są podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, jak również inne podmioty np. Kościół, Katolickie Ognisko Wychowawcze.

Zdaniem płatnika w przypadku gdy pracownik przedłoży rachunek lub inny dowód zapłaty za kolonie czy obóz dla dziecka wystawiony przez pośrednika, ale organizatorem imprezy ma być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, zaliczka na podatek dochodowy od dokonanej dopłaty nie powinna być pobierana.

Porady prawne

W ocenie urzędu skarbowego stanowisko płatnika jest nieprawidłowe.W myśl art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18: a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Z powyższego przepisu wynika, że płatnik nie będzie pobierał zaliczki na podatek dochodowy jedynie w przypadku gdy dopłata dotyczy wydatku poniesionego na rzecz podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Na pracowniku składającym wniosek o dofinansowanie wypoczynku ciąży obowiązek przedłożenia stosownych dowodów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Z dowodu takiego powinno wynikać jednoznacznie kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał z wypoczynku, jaka to jest forma wypoczynku i w jakim okresie oraz kwota poniesionego wydatku.
Faktura czy inny dokument wystawiony przez pośrednika organizującego wypoczynek, który wykupił imprezę u podmiotu prowadzącego działalność w tym zakresie nie będzie stanowić podstawy do zwolnienia z podatku dofinansowania tego wypoczynku. W takiej sytuacji płatnik dokonujący dopłaty powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika