Czy środki otrzymywane przez gminę od starostwa tytułem opłat za dzierżawienie obwodów łowieckich (...)

Czy środki otrzymywane przez gminę od starostwa tytułem opłat za dzierżawienie obwodów łowieckich podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

W przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej wskazuje na przepis art. 29 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 372 ze zm.), zgodnie z którym obwody łowieckie wydzierżawiają, (...):

  1. obwody łowieckie leśne ? dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe,
  2. obwody łowieckie polne ? starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.

Zgodnie zaś z art. 31 ust. 1 i 2 Prawa łowieckiego wydzierżawiający (a więc np. starosta) obowiązany jest rozliczyć otrzymany czynsz dzierżawny między nadleśnictwami i gminami. Nadleśnictwu przypada czynsz odpowiadający powierzchni państwowych gruntów leśnych, a gminom ? odpowiadający pozostałej części obwodu łowieckiego.

Porady prawne

Z powyższego wynika, że usługi administracji publicznej w zakresie rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i myślistwa (PKWiU 75.13.11-00.00) wykonują: dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, a nie gmina, która tylko partycypuje w pobieranym np. przez starostę czynszu dzierżawnym. Opłaty pobierane przez wyżej wymienione podmioty korzystają ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 (zał. Nr 2 pkt 18) ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Z kolei otrzymane przez gminę środki pieniężne za dzierżawienie obwodów łowieckich nie są objęte zakresem przedmiotowym ustawy o podatku VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika