Czy usługi cyrkowe są zwolnione z ewidencji za pomocą kasy rejestrującej?

Czy usługi cyrkowe są zwolnione z ewidencji za pomocą kasy rejestrującej?

Odpowiadając na pismo z dnia 7 kwietnia 2004 roku. w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu informuje, że

zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są podatnicy dokonujący dostaw towarów i świadczący usługi:
1) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, oraz
2) osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Porady prawne

W dniu 1 stycznia 2003 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.), które zostało wydane na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Stosownie do art. 165 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy wymienionej w art. 175 (obecnie obowiązująca ustawa). Wymienione rozporządzenia określa szczegółowe zasady, warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty wydatkowanej na nabycie kas oraz zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

I tak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania zostały określone na okres dwóch lat t.j. do 31 grudnia 2004 roku i dotyczą podatników, którzy nie byli przed tym okresem zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania i jednocześnie, u których wysokość obrotów osiągniętych z dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych w ciągu 2003 roku nie przekroczyła kwoty 40.000,00 zł. Jednocześnie rozporządzenie to zawiera przepisy dotyczące zwolnienia zarówno podmiotowego jak i przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania.

Na podstawie § 2 rozporządzenia do 31 grudnia 2004 roku zwolnione zostały czynności określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia (z podaniem symboli PKWiU) w tym usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem (92) - poz. 40 załącznika. Zwolnienie to jednak jest warunkowe, tzn. gdy w poprzednim roku podatkowym udział obrotów ze sprzedaży w ramach tych czynności towarów i usług w obrotach ogółem podatnika z tytułu działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy był większy niż 70%. Mając powyższe na uwadze świadczone przez Pana usługi - po spełnieniu warunku, dotyczącego obrotów korzystają ze zwolnienia na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia z zastrzeżeniem § 3 ust. 1.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika