Jaki podatek należy uiścić od sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości; podatek od (...)

Jaki podatek należy uiścić od sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości; podatek od czynności cywilnoprawnych czy podatek VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r .Ordynacja Podatkowa (t.j. DZ. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.10.2005 r. (uzupełnionego w dniu 14.11.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
W dniu 18.01.2005 roku, wraz z dziewięcioma innymi osobami, podatnik nabył nieruchomość położoną w Krakowie przy ul. ... na współwłasność, w 8470/100000 części. Nieruchomość ta zabudowana jest budynkiem wielopiętrowym wybudowanym w latach trzydziestych XX w., który składa się z lokali mieszkalnych i lokali użytkowych. Lokale te w większości były zajęte przez najemców na zasadzie szczególnego trybu najmu (decyzja administracyjna).
Podatnik udział we współwłasności nabył jako osoba fizyczna, niezależnie od działalności gospodarczej prowadzonej w Spółce jawnej ....
Przed zakupem nieruchomości współwłaściciele nie zawarli żadnego porozumienia dotyczącego jej przeznaczenia, toteż w wyniku sporów skorzystali z pomocy sądu polubownego. Wyrokiem tego sądu współwłaściciele zostali zobowiązani do zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez ich sprzedaż. W tym celu w dniu 07.10.05 r. została zawarta przed notariuszem umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokali oraz umowa kupna-sprzedaży jednego z wyodrębnionych lokali. Umową tą wyodrębniono 29 lokali; wnioskodawca posiada udziały w 21 lokalach, w tym 16 lokalach mieszkalnych i 5 lokalach o innym przeznaczeniu.
Ze współwłasnością wyodrębnionych lokali związana jest współwłasność w częściach wspólnych budynku oraz w gruncie, na którym budynek jest posadowiony.
Tą samą umową sprzedał swój udział we współwłasności jednego lokalu mieszkalnego. W następstwie wyroku sądu polubownego znoszenie współwłasności poprzez sprzedaż udziałów we współwłasności lokali mieszkalnych i użytkowych będzie trwało nadal, prawdopodobnie przez okres krótszy niż 5 lat od daty nabycia tych udziałów.

Porady prawne

W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik zadał następujące pytania:
- jaki podatek powinien uiścić od zawartej umowy sprzedaży; podatek od czynności cywilnoprawnej czy podatek VAT?
- jaki podatek ,,obrotowy? powinien uiszczać każdorazowo w wyniku zniesienia współwłasności lokali poprzez ich sprzedaż i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy współwłaścicieli stosownie do posiadanych udziałów?

Stanowisko podatnika:
Podatnik wyraża pogląd, iż nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na zawodowym zbywaniu nieruchomości. Przy zakupie nieruchomości płacił podatek od czynności cywilno-prawnych, toteż przy zbywaniu udziałów w nieruchomości także powinien go płacić. br>Ponadto lokale znajdują się w budynku używanym (oddanym do użytku znacznie wcześniej niż 5 lat przed datą sprzedaży) toteż dostawa takich lokali zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm./ podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Zgodnie zaś z art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.
Definicję towarów podaje art. 2 pkt 6 ustawy i zgodnie z tą definicją towarami są: rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5).
Z analizy powyższych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, ze sprzedaż udziałów w nieruchomości dokonana jednorazowo lecz z zamiarem wykonywania jej wielokrotnie jest dostawą w rozumieniu tej ustawy a osoba fizyczna dokonująca tej dostawy stała się podatnikiem podatku od towarów i usług.
Posiadanie statusu podatnika nie zawsze wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku.
Art. 43 ust. 1 ustawy o VAT wymienia czynności zwolnione od podatku.
Zgodnie z pkt 2 w/w ustawy zwolniona od podatku jest dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się między innymi budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Z analizy przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem dostawy są towary używane.
Udziały we współwłasności lokali użytkowych i mieszkalnych zostały nabyte w warunkach zwolnienia tej czynności z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Lokale powyższe były w przeszłości zasiedlone co wynika z załączonego aktu nabycia udziałów we współwłasności, toteż wyłączenie opisane w art. 43 ust. 1 pkt 10 zdanie pierwsze nie ma do nich zastosowania.
Będzie to zatem w całości sprzedaż zwolniona.
Dodać należy jedynie, że zgodnie z brzmieniem art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.
Z powyższych względów stanowisko podatnika wyrażone w uzupełnieniu do wniosku uważa się za prawidłowe. Zagadnienia związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostaną rozstrzygnięte odrębnym postanowieniem.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
-nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terenie 7 dni od daty otrzymania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika