Czy od zakupów dokonywanych z dotacji, udzielonej przez Fundację, która pochodzi ze środków bezzwrotnej (...)

Czy od zakupów dokonywanych z dotacji, udzielonej przez Fundację, która pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przysługuje podatnikowi pełny zwrot podatku naliczonego?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.08.2006 r. (uzupełnionego w dniu 18.09.06 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

W dniu 19 maja 2006 r. została zawarta umowa pomiędzy Centrum Kultury w X. a Polską Fundacją XXX zwaną dalej ?Fundacją? z siedzibą w Z., ul. Y. Nr ....
Umowa dotyczy przyznania dotacji w wysokości 16.900 zł ze środków AAAA Fundacji Wolności w ramach wspólnie prowadzonego programu ?Równać Szansę ? 2006 r.?
Otrzymana dotacja służy realizacji programu ?Nasze zakątki - pędzlem i sercem malowane?, który będzie realizowany przez Dom Kultury BBB gm. X. w okresie od 1 lipca 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r.
Kwota dotacji będzie przekazywana na specjalny rachunek bankowy Centrum Kultury w X. utworzony dla gromadzenia środków przekazanych przez Fundację. Dotacja przyznana jest wyłącznie na cele oświatowe-edukacyjne, mieszczące się w sferze pożytku publicznego, związane z ww. programem.
Centrum Kultury w X. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione od podatku; podatek VAT zawarty w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług, służących działalności opodatkowanej i zwolnionej odlicza wskaźnikiem 34%, obliczonym w oparciu o dane z 2005 r.

Pytanie podatnika:

- czy od zakupów dokonywanych z dotacji, udzielonej przez Fundację, która pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przysługuje podatnikowi pełny zwrot podatku naliczonego...

Stanowisko podatnika:

Centrum Kultury w X. uważa, że przysługuje im pełny zwrot podatku naliczonego od nabycia towarów i usług ze środków dotacji, przeznaczonej w całości na działalność zwolnioną od podatku.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
W pozycji Nr 7 załącznika znajdują się usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane w PKWiU jako ex 80, gdzie ex - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

W związku z powyższym, podatnik - Centrum Kultury w X. nie ma prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach stwierdzających nabycie towarów przeznaczonych na cele nauki tj. na działalność zwolnioną z opodatkowania.
W powyższych przypadkach ma zastosowanie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
W rozdziale 12 ww. rozporządzenia zawarte są przepisy dotyczące warunków jakie należy spełnić aby kwota podatku naliczonego mogła być zwrócona jednostce dokonującej nabycia towarów i usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Zgodnie z § 23 ww. rozporządzenia zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4, przysługuje zwrot podatku naliczonego.
Na podstawie § 6 pkt 4 rozporządzenia za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się także bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:

    1) umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
    2) jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy - z wyłączeniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz przypadków, kiedy umowa nie wyłącza możliwości opłacania podatku ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Natomiast § 24 powyższego rozporządzenia przewiduje wyłączenia zwrotu podatku gdy:

    - kwoty podatku naliczonego zostały lub mogą być rozliczone z podatkiem należnym,
    - zostały zwrócone przez urząd skarbowy w innym trybie,
    - gdy kwota podatku została zaliczona do objęcia kosztami kwalifikowanymi.

Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia zwrot podatku przysługuje podatnikom, którzy spełniają następujące warunki:

    1) złożyli zgłoszenie rejestracyjne i posiadają numer identyfikacji podatkowej,
    2) prowadzą ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy,
    3) w całości zapłacili należność obejmującą podatek naliczony z tytułu dokonanego nabycia towarów lub usług oraz posiadają oryginał faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów - dokument stwierdzający zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne, w przypadku zaś wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - fakturę wewnętrzną lub fakturę wystawioną przez dostawcę, a także dokumenty handlowe potwierdzające dokonanie dostawy lub świadczenie usług,
    4) posiadają rachunek bankowy, na którym są wyodrębnione środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4,
    5) posiadają zaświadczenie wydane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, że nabycie zostało sfinansowane ze środków, o których mowa w § 6 ust. 4 pkt 2, a w przypadku nabycia sfinansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej wymienionych w § 6 ust. 3 i 4 pkt 1 przedstawiają takie zaświadczenie, gdy naczelnik urzędu skarbowego zażąda jego przedstawienia w związku z potrzebą jednoznacznej identyfikacji tych środków.

Zwrot podatku przysługuje także podatnikom, którzy kwotę podatku naliczonego zapłacili z innych środków niż środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4.
W związku z § 27 zwrot podatku następuje na wniosek podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku oraz z uwzględnieniem warunków określonych w art. 99 ust. 12 ustawy, a w przypadku nieotrzymania zwrotu w tym terminie - również z uwzględnieniem warunków wymienionych w art. 87 ust. 2 i 7 ustawy.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera co najmniej dane dotyczące:

    1) wartości nabytych towarów i usług lub importu towarów, których dotyczy zwrot podatku,
    2) kwoty podatku, o której zwrot ubiega się podatnik.

Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:

    1) kopię dokumentu stwierdzającego przekazanie na rachunek bankowy podatnika środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4,
    2) dowód dokonania zapłaty ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Podatnik dołącza wniosek, o którym mowa w ust. 1, do deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług.

Podsumowując: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce stwierdza, że podatnik spełnia warunki do wystąpienia o zwrot podatku VAT w trybie § 25 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z następujących powodów:

    - podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi odpowiednie ewidencje,
    - dotacja przeznaczona jest do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania co uniemożliwia rozliczenie podatku naliczonego z podatkiem należnym w deklaracji podatkowej,
    - dotacja przyznana jest przez podmiot wymieniony w § 6 rozporządzenia i przekazana na wyodrębniony w tym celu rachunek bankowy,
    - brak innych możliwości prawnych odzyskania kwoty podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika