Czy wydatki zwiazane z zawarciem umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz odpisy amortyzacyjne (...)

Czy wydatki zwiazane z zawarciem umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz odpisy amortyzacyjne od zakupionej nieruchomości stanowią koszty uzyskania przychodu w przypadku odstąpienia od umowy sprzedaży i umowy przeniesienia własności przez kupującego?

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że występująca z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień spółka akcyjna, powstała z dniem 01.05.2004 r. w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, ma wątpliwości w jaki sposób rozliczyć przychody z tytułu sprzedaży energii cieplnej udokumentowane w fakturach wystawionych w kwietniu 2004 r. z terminem płatności przypadającym w maju 2004 r.

Znowelizowana ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), wprowadzająca z dniem 01.01.2004 r. nowy art. 12 ust. 3d pkt 1, eliminuje wątpliwości w zakresie określania daty uzyskania przychodu w odniesieniu do usług ciągłych, takich jak usługi dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, charakteryzujących się tym, że są usługami zawieranymi z reguły na czas nieokreślony i rozliczanymi okresowo. Treść art. 12 ust. 3d pkt 1 ww. ustawy określa w sposób jednoznaczny, że w przypadku rozliczeń z tytułu tych usług ? za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca w którym wystawiono fakturę.

Porady prawne

Z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie miało miejsce przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, zastosowanie mają przepisy art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jednolity w Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zmianami), stosownie do których komercjalizacja, w rozumieniu ustawy, polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Również na gruncie unormowań dotyczących generalnej zasady sukcesji praw i obowiązków podatkowych następców prawnych, zawartych w rozdziale 14 działu III ustawy Ordynacja podatkowa, spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego z dniem przekształcenia wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejętego przedsiębiorstwa. Stanowi o tym art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W świetle powołanych wyżej przepisów prawidłowe jest stanowisko spółki, że należności z tytułu sprzedaży energii cieplnej udokumentowane w fakturach wystawionych przez przedsiębiorstwo państwowe w kwietniu 2004 r. z terminem płatności przypadającym w maju 2004 r., stanowią przychody spółki akcyjnej i powinny zostać wykazane przez nią w deklaracji CIT-2 sporządzonej za okres od 01.01.2004 r. do 31.05.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika