Spółka ma zawarte umowy o pracę z pracownikami (osobami fizycznymi mającymi miejsce zamieszkania (...)

Spółka ma zawarte umowy o pracę z pracownikami (osobami fizycznymi mającymi miejsce zamieszkania w Polsce), którzy wykonują pracę na terenie Irlandii. Niektórzy z tych pracowników wykonują pracę w okresie dłuższym niż 183 dni w roku podatkowym 2004 r. Czy Spółka jako płatnik powinna odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od tych pracowników?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129) z uwzględnieniem postanowień artykułów 16, 18, 19 i 21 pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Porady prawne

Zgodnie z art. 15 ust. 2 bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenie osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiągane z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie, jeżeli odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni w danym roku podatkowym tego drugiego Państwa.

Z pisma jednostki wynika, iż niektórzy pracownicy wykonują pracę w okresie dłuższym niż 183 dni w roku podatkowym, w związku z powyższym wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu w drugim Państwie. Fakt przebywania dłużej niż 183 dni w roku podatkowym przesądza o opodatkowaniu w tym państwie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika