Czy przekazanie do odpłatnego korzystania samochodu osobowego przez firmę macierzystą na rzecz jej (...)

Czy przekazanie do odpłatnego korzystania samochodu osobowego przez firmę macierzystą na rzecz jej oddziału winien podlegać podatkowi od towarów i usług i w jaki sposób powinien być udokumentowany (pytanie nr 4)? Jeżeli przekazanie do odpłatnego korzystania samochodu podlega podatkowi od towarów i usług (odpowiedź twierdząca na pytanie nr 4), czy zachodzi obowiązek określony w art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług (pytanie nr 5)?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2006 r., (wpływ do tut. organu w dniu 16.02.2006 r.), uzupełnionym pismami z dnia 21.04.2006 r., 24.04.2006 r. i 27.04.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pytania nr 4 w części pierwszej i pytania nr 5 jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16.02.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w urzędzie skarbowym oddział spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mającej swą siedzibę w Szkocji (Wielka Brytania). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm. ), oddział jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Firma macierzysta zajmuje się produkcją surowca rybnego przeznaczonego do dalszego przetwórstwa (głównie produkcją mrożonych makreli i śledzi w postaci ryb całych, tuszy, płatów, filetów i dzwonków). Towar przez polskich odbiorców jest odbierany w następujący sposób: a) przez polskiego odbiorcę i na jego koszt ze Szkocji, z terenu fabryki (sprzedaż na warunkach FCA Peterhead, Szkocja); b) z chłodni znajdującej się na terenie Wolnego Obszaru Celnego w polskim porcie, np. Świnoujście, dokąd wcześniej Spółka przesłała statkiem dużą partię towaru, celem składowania go (magazynowania) i wydania go (sprzedaży) kilku odbiorcom (w większości na terenie Polski, jednak niekoniecznie) po ich znalezieniu (sprzedaż na warunkach EXW chłodnia na terenie Wolnego Obszaru Celnego); c) z chłodni znajdującej się na terenie Wolnego Obszaru Celnego w polskim porcie, np. Świnoujście, jednak z tą różnicą, że w momencie załadunku towaru na statek w szkockim porcie finalny odbiorca tego towaru jest już znany i już tam, w Szkocji zostają na niego wystawione wszelkie dokumenty handlowe (faktura, konosament morski, świadectwo jakości towaru) z czego wynika, iż od tego momentu polski klient nabywa prawa do dysponowania towarem, a tym samym staje się już jego właścicielem (sprzedaż na warunkach CIF Świnoujście). Oddział ma za zadanie jedynie poszukiwanie klientów na towary firmy macierzystej (podpisywanie kontraktów na dostawy towarów następuje w relacji bezpośredniej: polski klient ? firma macierzysta w Szkocji), sprzedaż towarów z magazynu położonego na terenie Wolnego Obszaru Celnego (przypadek b) oraz ogólnie reprezentowanie firmy na terenie Polski.

Spółka w piśmie z dnia 24.04.2006 r. stwierdziła, iż samochód będący własnością firmy macierzystej został przekazany oddziałowi do odpłatnego użytkowania na podstawie podpisanej umowy przekazania samochodu do użytkowania. Nie jest to ani umowa najmu, ani dzierżawy. Spółka w piśmie z dnia 27.04.2006 r. stwierdziła, iż samochód został zakupiony i zarejestrowany na terenie Polski. Nigdy nie nastąpiło jego przemieszczenie na teren Wielkiej Brytanii.

Pytanie Spółki:

Czy przekazanie do odpłatnego korzystania samochodu osobowego przez firmę macierzystą na rzecz jej oddziału winien podlegać podatkowi od towarów i usług i w jaki sposób powinien być udokumentowany (pytanie nr 4)? Jeżeli przekazanie do odpłatnego korzystania samochodu podlega podatkowi od towarów i usług (odpowiedź twierdząca na pytanie nr 4), czy zachodzi obowiązek określony w art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług (pytanie nr 5 )?

Stanowisko Spółki:

Spółka stoi na stanowisku, iż w związku, iż są to czynności w ramach jednego przedsiębiorstwa, powyższe czynności nie podlegają podatkowi od towarów i usług i powinny być dokumentowane notą obciążeniową wystawioną przez firmę macierzystą. W przypadku, gdyby przekazanie do odpłatnego korzystania z samochodu podlegało podatkowi od towarów i usług, miejscem świadczenia usług, jest miejsce siedziby usługobiorcy, czyli oddziału firmy macierzystej ? tj. Polska (art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż aby miał zastosowanie przepis art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:musi nastąpić przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz; towary muszą należeć do podatnika podatku od wartości dodanej; przemieszczenie towarów musi nastąpić z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju (Polski); towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane;przemieszczane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Wnioskodawca w uzupełnieniu przedmiotowego wniosku stwierdza, iż samochód został zakupiony i zarejestrowany na terenie Polski. Nigdy nie nastąpiło jego przemieszczenie na teren Wielkiej Brytanii. Tym samym nie zostanie spełniona przesłanka, iż przemieszczenie towarów musi nastąpić z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju (Polski). Wobec powyższego należy stwierdzić, iż w części pkt 4 przedmiotowego wniosku nie zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dodatkowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; 2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; 3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Tak więc aby można było mówić o świadczeniu usług koniczne jest spełnienie łącznie poniższych przesłanek:1. świadczenie musi być odpłatne; 2. miejscem świadczenia przy świadczeniu usługi musi być terytorium kraju; 3. świadczenie musi być wykonane na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej; 4. świadczenie nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z faktem, iż oddział i firma macierzysta są tym samym podmiotem, to nie można uznać, iż czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a ?Spółką matką?, są czynnościami wykonywanymi na rzecz innego podmiotu. Czynności te są świadczone w ramach tej samej osoby prawnej. Tym samym nie spełniona zostanie przesłanka, iż świadczenie musi być wykonane na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Wobec powyższego w przedmiotowym stanie faktycznym nie dojdzie do śwadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju. Reasumując należy stwierdzić, iż przekazanie samochodu osobowego do odpłatnego korzystania przez firmę macierzystą mającą siedzibę w Szkocji na rzecz jej oddziału w Polsce nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pytanie nr 5 (jeżeli przekazanie do odpłatnego korzystania samochodu podlega podatkowi od towarów i usług (odpowiedź twierdząca na pytanie nr 4), czy zachodzi obowiązek określony w art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług?) uzależnione zostało od twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 4. Z uwagi na fakt, iż odpowiedź na pytanie nr 4 nie jest twierdząca, tj. przekazanie samochodu osobowego do odpłatnego korzystania przez firmę macierzystą na rzecz jej oddziału nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to należy stwierdzić, iż pytanie nr 5 jest bezprzedmiotowe. Na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe. Niniejsze postanowienie - na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika