Jaką stawką podatku VAT opodatkowana jest opłata za przyłączenie do sieci ciepłowniczej nowych (...)

Jaką stawką podatku VAT opodatkowana jest opłata za przyłączenie do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców budownictwa mieszkaniowego?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2006 r. (data wpływu 15.05.2006 r.), znak: L.dz.FK/3585/06, uzupełnionym pismami z dnia 06.07.2006 r., znak: L.dz.FK/5299/2006, 20.07.2006 r. i 21.07.2006 r., znak: L.dz.FK/5665/06, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie budownictwa mieszkaniowego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Dnia 15.05.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest dostawcą energii cieplnej. W związku z przewidzianymi przyłączeniami do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców zarówno budownictwa mieszkaniowego jak i lokali użytkowych, niezbędne jest wydawanie warunków technicznych i zawieranie umów przyłączeniowych. W/w przyłączenia będą realizowane za pobraną opłatą przyłączeniową. Spółka w piśmie z dnia 06.07.2006 r. wyjaśniła, iż jako dostawca energii cieplnej zapewnia realizację i finansowanie budowy przyłączy ciepłowniczych do obiektów budownictwa mieszkaniowego, a więc budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB-111), budynków dwumieszkaniowych i wielorodzinnych (PKOB-112), budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB?ex113) jak również do budynków o innym charakterze np. przemysłowym (zgodnie z ustawą z 10.04.1997 r.- Prawo Energetyczne Dz.U. z 2003 r. nr 153 poz.1504).

W przypadku braku warunków ekonomicznych za przyłączenie do sieci Spółka może pobrać opłatę przyłączeniową w wysokości uzgodnionej z podmiotem ubiegającym się o przyłączenie.

Spółka w piśmie z dnia 20.07.2006 r. wyjaśniła, iż przedmiotowa usługa sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 45.21 - Roboty ogólnobudowlane związane ze wznoszeniem budynków i budowli; roboty w zakresie inżynierii lądowej.

Pytanie Spółki:

Jaką stawką podatku VAT opodatkowana jest opłata za przyłączenie do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców budownictwa mieszkaniowego?

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki opłaty za przyłączenia do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców winny podlegać stawce podatku VAT w wysokości 22%, gdyż nie znajdują się w wykazie usług opodatkowanych stawką 7% (załącznik nr 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust.7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl regulacji zawartej w art. 146 ust. l pkt 2 lit. a powołanej wyżej ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przepis art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. l pkt 2 lit. a rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 3 ustawy).

Stosownie do przepisu art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z powołanego wyżej przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w zw. z art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług inwestycje w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu stawki 7%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 45.21 - Roboty ogólnobudowlane związane ze wznoszeniem budynków i budowli; roboty w zakresie inżynierii lądowej związane z przyłączeniem do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców budownictwa mieszkaniowego (budynków mieszkalnych jednorodzinnych - PKOB-111, budynków dwumieszkaniowych i wielorodzinnych - PKOB-112, budynków zbiorowego zamieszkania ? PKOB?ex113).

Zatem należy stwierdzić, iż jeżeli przedmiotowa usługa, która polega na przyłączeniu do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców budownictwa mieszkaniowego została prawidłowo zakwalifikowana przez Spółkę do grupowania PKWiU ? 45.21 - Roboty ogólnobudowlane związane ze wznoszeniem budynków i budowli; roboty w zakresie inżynierii lądowej, wówczas ww. usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podatku w wysokości 7%.

Na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika w odniesieniu do świadczonych usług przyłączeniowych do sieci ciepłowniczych nowych odbiorców budownictwa mieszkaniowego jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie - na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika