Czy Podatnik powinien wystawić dwie faktury wewnętrzne: jedną dokumentującą wykonaną usługę naprawy (...)

Czy Podatnik powinien wystawić dwie faktury wewnętrzne: jedną dokumentującą wykonaną usługę naprawy we wrześniu, drugą dokumentującą notę kredytową w listopadzie (rezygnacja kontrahenta duńskiego z reklamacji)?

Działając na podstawie art. 14a § 1 w związku z § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 1 i ust. 4, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 3.01.2006 r. dotyczące kwestii cyt.: 'Czy I. powinien wystawić dwie faktury wewnętrzne: jedną dokumentującą wykonaną usługę naprawy we wrześniu, drugą dokumentującą notę kredytową w listopadzie (rezygnacja kontrahenta duńskiego z reklamacji)?' - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe w kwestii dotyczącej braku obowiązku wystawienia faktur wewnętrznych do faktury wystawionej we wrześniu dokumentującej wykonaną usługę cyt. 'naprawy nadwozia,' jak również do noty wystawionej w listopadzie, w sytuacji gdy kontrahent duński zrezygnował z reklamacji.

Porady prawne

Pismem z dnia 3.01.2006 r. Podatnik prowadzący działalność pod firmą I. Sp. z o. o. zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego zawartego we wzmiankowanym na wstępie piśmie wynika, iż I. Sp. z o. o. jest producentem m. in. nadwozi pojazdów ciężarowych. Podatnik realizuje wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów w oparciu o otrzymane zamówienia od podatników z krajów Unii Europejskiej.

Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru, tj. nadwozia pojazdu samochodowego dla kontrahenta w Danii. Kontrahent duński posiada numer identyfikacyjny dla potrzeb transakcji wewnatrzwspólnotowych. We wrześniu 2005 r. kontrahent duński wystawił dla firmy I. fakturę z tytułu wykonanej usługi, tj. z tytułu naprawy nadwozia. W miesiącu listopadzie 2005 r. kontrahent duński zrezygnował z reklamacji, wystawiając notę kredytową, która anulowała wystawioną fakturę. Na fakturze i nocie kredytowej, o których mowa powyżej kwota netto jest równa kwocie brutto. Faktura i nota kredytowa nie zostały ujęte przez Spółkę I. w deklaracji VAT. Firma I. nie opodatkowała usługi, o której mowa powyżej i nie dokonała korekty podatku w związku ze złożoną notą kredytową.

Wątpliwości Podatnika dotyczą następujących kwestii, cyt.: 'Czy Podatnik powinien wystawić dwie faktury wewnętrzne: jedną dokumentującą wykonaną usługę naprawy we wrześniu, drugą dokumentującą notę kredytową w listopadzie (rezygnacja kontrahenta duńskiego z reklamacji)?'

Zdaniem Podatnika z uwagi na fakt, iż duński kontrahent zgłosił reklamację, a następnie z niej zrezygnował wystawiając notę kredytową nie ma problemu z rozliczeniem podatku, podatek nie powinien zostać ujęty w deklaracji.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, informuje:

Zgodnie z zapisem art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług - wzmiankowanej na wstępie, zwanej dalej ustawą - w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności wykonane w tym okresie. Stosownie do zapisu § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy.

Odnosząc powyższe unormowania prawne do stanu faktycznego niniejszej sprawy należy stwierdzić, iż Spółka I. nie miała obowiązku wystawienia faktur wewnętrznych cyt. 'do faktury i noty kontrahenta z Danii.' Należy bowiem zauważyć, iż z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego nie wynika, aby czynność wykonywana przez kontrahenta duńskiego mieściła się w zakresie czynności z wykonaniem których przepis art. 106 ust. 7 wiąże obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika