czy kwota umorzonych odsetek od kredytu bankowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem (...)

czy kwota umorzonych odsetek od kredytu bankowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 9 ust. 1, art. 10, art. 11 ust. 1, art. 20 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 12.09.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.09.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 25.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Porady prawne

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Bank udzielił kredytu osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą zabezpieczonego poręczeniem cywilnym 6 osób, w tym żony. Po śmierci kredytobiorcy w roku 2003 podpisano ugodę z żoną nieżyjącego, zgodnie z którą ustalono nowe warunki spłaty pozostałego kredytu. W roku 2004 zawieszono naliczanie odsetek od kredytu, a w bieżącym roku umorzono kwotę odsetek naliczonych do dnia zawieszenia odsetek. Jeżeli chodzi o pozycję żony zmarłego kredytobiorcy w stosunku do zaciągniętego przez przedsiębiorcę kredytu ? była ona poręczycielem kredytu. W chwili zawarcia umowy kredytu status małżonki kredytobiorcy był identyczny jak pozostałych poręczycieli. W wyniku przeprowadzonego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym mężu, małżonka kredytobiorcy oraz dzieci nabyli spadek po 1/6 części. Odnośnie przejęcia i dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa zmarłego ? działalność gospodarcza została wykreślona z chwilą śmierci kredytobiorcy, a małżonka nie przejęła dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Na mocy ugody z Bankiem żona zmarłego kredytobiorcy przejęła obowiązki wynikające z umowy stając się kredytobiorcą, a dotychczasowi poręczyciele tej umowy kredytowej nadal pozostali poręczycielami.

Zapytanie odnosi się do następującej kwestii: czy kwota umorzonych odsetek od kredytu bankowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Zdaniem Podatnika umorzone odsetki stanowią przychód dla osoby fizycznej w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 9 i Bank powinien wystawić informację o wysokości przychodu (PIT 8C).

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w powyższym wniosku stwierdza, co następuje. Stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 9 ust. 2 w/w ustawy dochodem ze źródła przychodów, (....) jest nadwyżka przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W art. 10 i art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano źródła przychodów stanowiących podstawę opodatkowania tym podatkiem.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 w/w ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art.

12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. W świetle art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się środków finansowych uzyskanych z tytułu zawarcia umowy kredytu (pożyczki). Jakkolwiek w takich przypadkach kredytobiorca otrzymuje do dyspozycji określoną kwotę pieniędzy, to jednak jest zobligowany do jej zwrotu w określonym terminie. Instytucja kredytu uregulowana została przepisami prawa bankowego. W świetle art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.) bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty. Zmiana charakteru świadczenia uzyskanego w drodze kredytu (pożyczki) następuje w przypadku jego umorzenia. Oznacza to bowiem zwolnienie dłużnika z całości lub części długu. W efekcie następuje u niego trwały przyrost majątku. Na gruncie prawa podatkowego umorzenie kredytu (pożyczki) jest zatem zdarzeniem powodującym powstanie z mocy prawa zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym. Umorzone odsetki od kredytu nie stanowią jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego dla kredytobiorcy, którym w rozpatrywanym przypadku jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, a jedynie zmniejszają lub likwidują zobowiązanie pieniężne wobec kredytodawcy. Skutkiem takiej sytuacji jest wystąpienie po stronie dłużnika określonej korzyści. Ustawodawca wprawdzie wskazał w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródło przychodów wartość innych nieodpłatnych świadczeń jednak z tego, iż dłużnik nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania, nie można wyciągać wniosku , że fakt ten stanowi równocześnie nieodpłatne świadczenie wierzyciela na rzecz dłużnika. Aby mówić o otrzymaniu świadczenia przez świadczeniobiorcę, świadczeniodawca musi wyrazić pozytywną wolę świadczenia tzn., że chce przekazać nieodpłatne świadczenie na rzecz świadczeniodawcy; działanie polegające na przekazaniu świadczenia nie może być bezwolne.

Odnosząc powyższe przepisy do analizowanego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, że mimo iż odstępstwem od generalnej zasady opodatkowania wszelkich dochodów są dochody (przychody) wymienione w art. 21, 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w tych zwolnieniach brak jest konkretnego wskazania zwolnienia od opodatkowania umorzenia odsetek od kredytów, to w opisanym stanie faktycznym nie sposób jest doszukać się przysporzenia majątkowego po stronie osoby spłacającej po śmierci męża kredyt zaciągnięty przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na mocy ugody z Bankiem żona zmarłego kredytobiorcy przejęła obowiązki wynikające z umowy stając się kredytobiorcą. Umorzenie przez Bank odsetek od kredytu w wyniku zawarcia ugody, stanowi tylko zmianę warunków umowy o kredyt. Tak więc kwota umorzonych odsetek od kredytu bankowego nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Bank nie jest zobowiązany do wystawienia informacji o wysokości przychodu (PIT 8C).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika