Jakie koszty uzyskania przychodu oraz zaliczkę w podatku dochodowym od osób fizycznych należy zastosować (...)

Jakie koszty uzyskania przychodu oraz zaliczkę w podatku dochodowym od osób fizycznych należy zastosować w przypadku wypłaty wynagrodzenia dla nadzorcy sądowego?

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma P. z dnia 15.11.2004 r., otrzymanego z Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w dniu 24.11.2004 r. (uzupełnionego w dniu 17.12.2004 r.), udziela poniższych informacji:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że P. na mocy postanowienia Sądu zobowiązane jest dokonać wypłaty wynagrodzenia dla nadzorcy sądowego. Wątpliwości dotyczą kwestii zastosowania kosztów uzyskania przychodów oraz wysokości zaliczki na podatek dochodowy.

Porady prawne

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zapis art. 21, 52 i 52a ustawy nie przewiduje zwolnienia od podatku wynagrodzenia przyznanego nadzorcy sądowemu. Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 powołane wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 6 tejże ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 9.

Od powyższych przychodów płatnik jest obowiązany na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Powołany art. 22 ust. 9 pkt 4 określa koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 % uzyskanego przychodu. Zgodnie z art. 41 ust. 1a zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1 obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenia zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe uregulowania prawne stanowisko P. dotyczące wysokości stawki podatku oraz kosztów uzyskania przychodów przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe. Wskazać należy jedynie na nieprawidłowe zakwalifikowanie przez P. wynagrodzenia nadzorcy sądowego do przychodów, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika