Czy wypłacone kwoty oraz pobrany podatek dochodowy od osób fizycznych i naliczone składki na ubezpieczenie (...)

Czy wypłacone kwoty oraz pobrany podatek dochodowy od osób fizycznych i naliczone składki na ubezpieczenie społeczne stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. DZ. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 57 i pkt 57a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku P. Sp. z o.o. z dnia 30.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 08.11.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 08.12.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.12.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

P. Sp. z o.o. przedstawiając stan faktyczny podaje, iż Spółka planuje wypłacenie nagród dla pracowników na uczestnictwo w zakupie udziałów X w programie Y. Nagrody uznaniowe Zarząd Spółki przewidział w Zakładowym Zbiorowym Układzie Pracy w ramach środków na wynagrodzenia, w wysokości nie przekraczającej 2% funduszu płac, dla pracowników P. Sp. z o.o. . Od wypłaconych nagród zostanie pobrana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Nagrody otrzymują na podstawie uchwały zarządu pracownicy, którzy osiągają dobre wyniki w pracy, podejmują nadzwyczajne zadania, uzyskują pochwały i wyróżnienia od klientów, a zatem wpływają w sposób oczywisty na przychody Spółki. W zdecydowanej większości jest to kadra kierownicza jednostki. Nagrody te będą wypłacane ze środków obrotowych Spółki.

Pytanie Spółki brzmi następująco: czy wypłacone kwoty oraz pobrany podatek dochodowy od osób fizycznych i naliczone składki na ubezpieczenie społeczne stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Spółka podaje, iż wypłata nagród na poczet udziałów, które zakupią pracownicy ma ścisły związek z przychodami Spółki, ponieważ w/w nagrody otrzymają pracownicy mający największy wpływ na przychody i wyniki Spółki, jak również wypłacone nagrody pozwolą im na zakup udziałów, co wpłynie na identyfikację pracownika ze Spółką.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz pytanie Spółki postawione we wniosku Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje.

Najpowszechniejszym kosztem występującym w zakładzie pracy zatrudniającym pracowników jest wynagrodzenie. Wynagrodzenie wypłacane pracownikom za pracę wykonywaną przez nich w ramach stosunku pracy stanowi co do zasady koszt uzyskania przychodów. Opierając się na przepisie art. 12 § 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) należy stwierdzić, iż do przychodów ze stosunku pracy należy zaliczyć wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody itd. Jednakże nie każde wynagrodzenie, które stanowi dla pracownika przychód, może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez pracodawcę.

Nagroda uznaniowa jako składnik wynagrodzenia, aby mogła zostać odliczona od przychodów przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, musi spełniać wynikające z art. 15 ust.

1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kryterium pozytywne, co oznacza, że konieczne jest związanie wypłaconej nagrody z osiągniętym przez podatnika - pracodawcę przychodem. Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przedmiotowe nagrody (wypłacone ze środków obrotowych), jak P. Sp. z o.o. wykazała we wniosku, mają charakter uznaniowy i przyznawane są pracownikom osiągającym dobre wyniki w pracy, a więc wpływają na wysokość przychodów w Spółce. Poza tym wypłata tych nagród przewidziana została w Zakładowym Zbiorowym Układzie Pracy, do przestrzegania przepisów którego Spółka jest zobowiązana.

Ponadto stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wykluczeniu z kosztów podlegają niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy. Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a w/w ustawy nie są uważane za koszty uzyskania przychodów nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki, z zastrzeżeniem pkt 40, określone w ustawie z dnia 13.10.1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Przez należne pracownikowi wynagrodzenie należy rozumieć wynagrodzenie brutto, a więc również tę część wynagrodzenia, która potrącana jest pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach społecznych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz obliczone i pobrane zaliczki na podatek dochodowy. W związku z powyższym potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz zaliczki na podatek dochodowy stanowią koszty uzyskania przychodów wraz z wypłaconą kwotą nagród ? w miesiącu wypłaty nagrody (pozostawienia do dyspozycji). Natomiast składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę pomniejszą również przychód lecz dopiero w miesiącu wpłaty tych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż stanowisko P. Sp. z o.o. w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika