Czy zapomoga przyznana pracownikowi choremu na zaćmę na dojazdy, leki oraz krople podlega opodatkowaniu (...)

Czy zapomoga przyznana pracownikowi choremu na zaćmę na dojazdy, leki oraz krople podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 14.12.2004 r. (uzupełnione w dniu 29.12.2004 r.) w sprawie opodatkowania zapomogi przyznanej pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udziela poniższych informacji:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W przypadku, gdy podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Porady prawne

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 26 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci ? do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, z zastrzeżeniem pkt. 40 i 79. Z powyższego wynika, że ustawodawca wymienił cztery przypadki, których wystąpienie umożliwia zwolnienie zapomogi od pobrania podatku. Są to: indywidualne zdarzenie losowe, klęska żywiołowa, długotrwała choroba i śmierć. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia długotrwałej choroby, jedynie stwierdzają, że chodzi o choroby leczone przez dłuższy okres czasu. Z uwagi na to, iż pojęcie ?długotrwała choroba? nie jest jednoznacznie zdefiniowane, każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie przez pracodawcę.

Z pisma jednostki wynika, iż zapomoga została przyznana pracownikowi, który swoją prośbę uzasadnił ponoszeniem kosztów na dojazdy oraz wydatkami na leki i krople. Jednocześnie z załączonego do zapytania zaświadczenia lekarskiego wynika, iż pracownik jest leczony od kilku lat z powodu zaćmy. Analizując stanowisko banku należy stwierdzić, iż jest ono prawidłowe w kwestii zwolnienia od podatku dochodowego przyznanej zapomogi, ponieważ zaćmę można zaliczyć do chorób długotrwałych. Nie ma natomiast znaczenia źródło finansowania wypłaconej zapomogi. Zatem jak wynika z powyższego wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są zapomogi wypłacone w przypadku długotrwałej choroby, lecz do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika