dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieplanowych odpisów amortyzacyjnych od środków (...)

dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieplanowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w załatwieniu wniosku z dnia 23.12.2004 r. (znak: FK/1299/2004, data wpływu do tut. Urzędu 29.12.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieplanowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wyjaśnia:

Z treści zapytania wynika, że spółka na dzień 31.12.1998 r. dokonała nieplanowych odpisów amortyzacyjnych (obecnie występujących pod nazwą odpisów aktualizujących) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Odpisy te nie zostały przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rachunku podatkowym. Nieplanowe odpisy amortyzacyjne skracają okres amortyzowania dla celów bilansowych, pozostają jednak bez wpływu na okres amortyzowania dla celów podatkowych. Według spółki odpisów amortyzacyjnych w rachunku podatkowym od środków trwałych objętych nieplanowymi odpisami amortyzacyjnymi należy dokonywać do miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową środków trwałych lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono niedobór. W miesiącu likwidacji lub zbycia takiego środka trwałego, jego niepokrytą odpisami amortyzacyjnymi wartość początkową zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. W tak przedstawionym stanie faktycznym, spółka prosi o odpowiedź, czy przyjęty przez spółkę sposób postępowania jest właściwy.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki te zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 tej ustawy, są kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych bez względu na czas ich poniesienia. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m z uwzględnieniem art. 16 ustawy. Stosownie do art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniami wymienionymi w tym przepisie, tzn. począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto, lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Jednakże nie oznacza to, że odpisy amortyzacyjne stanowiące i niestanowiące kosztu uzyskania przychodów w rachunku podatkowym są tożsame z odpisami amortyzacyjnymi dokonanymi w rachunku bilansowym.

W świetle powyższego, skoro dokonany dla celów bilansowych nieplanowy odpis amortyzacyjny nie jest odpisem amortyzacyjnym w rozumieniu art. 16a ? 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to w myśl wskazanego art. 15 ust. 6 tej ustawy odpis taki nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów. Stanowisko spółki w tej kwestii jest zatem prawidłowe.

Weryfikacji natomiast wymaga stanowisko spółki, że ?...w miesiącu zakończenia fizycznej likwidacji lub zbycia takiego środka trwałego, jego niepokrytą odpisami amortyzacyjnymi wartość początkową zalicza się do kosztów uzyskania przychodów...?. Wskazać tu należy na zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawarte w:

  • art. 16 ust. 1 pkt 6, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarcza na skutek zmiany rodzaju działalności,
  • art. 16 ust. 1 pkt 50, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Informacji niniejszej udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika