Czy przekazywanie płatności na rzecz przedstawicielstwa z tytułu jego funkcjonowania stanowi podstawę (...)

Czy przekazywanie płatności na rzecz przedstawicielstwa z tytułu jego funkcjonowania stanowi podstawę do naliczania i odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych?

Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) oraz art. 3 ust. 2, art. 21 ust. 1 pkt 2a i ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz.654 z późn. zm), po rozpatrzeniu wniosku Z. Spółka Akcyjna, z dnia 31.10.2006r., znak FK-1/69/2006 (data wpływu do tut. Urzędu 02.11.2006r.) - o udzielenie informacji czy przekazywanie płatności na rzecz przedstawicielstwa z tytułu jego funkcjonowania stanowi podstawę do naliczania i odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza zarejestrować swoje przedstawicielstwo handlowe na terenie Federacji Rosyjskiej. Przedstawicielstwo będzie posiadało swoją nazwę, siedzibę i konto bankowe oraz NIP i REGON jak również będzie płatnikiem podatku VAT na terytorium Rosji. Przedstawicielstwo nie będzie prowadzić działalności gospodarczej wykonując jedynie czynności związane z reklamą, marketingiem, badaniem rynku, poszukiwaniem klientów dla Spółki. W związku z powyższym przedstawicielstwo będzie ponosić koszty funkcjonowania, np. wynagrodzenia pracowników, usługi telekomunikacyjne, bankowe, pocztowe, wynajmu, transportowe i inne związane z działalnością prowadzoną na terenie Rosji. Z. S.A. będzie przekazywać środki na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem przedstawicielstwa. Koszty Z. S.A. będą obciążone wartością brutto faktury wystawionej przez podmioty zewnętrzne na przedstawicielstwo.

Spółka pyta czy przekazywanie płatności na rzecz swojego przedstawicielstwa z tytułu jego funkcjonowania, np. wynagrodzenia pracowników, usługi telekomunikacyjne, bankowe, pocztowe, wynajmu, transportowe i inne związane z działalnością prowadzoną na terenie Rosji stanowi podstawę do naliczania i odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka stoi na stanowisku, iż przekazanie środków na rzecz przedstawicielstwa z tytułu jego funkcjonowania należy traktować jako wypłatę należności stanowiących koszty funkcjonowania tego przedstawicielstwa i w związku z powyższym nie będzie miał do nich zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podsumowując Spółka uważa, że nie będzie zobowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu u źródła podlegają uzyskane na terytorium Polski przychody podatników o których mowa w art. 3 ust. 2 z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Z kolei wymieniony powyżej art. 3 ust. 2 w/w ustawy stanowi o podatnikach niemających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu którzy podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium RP.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego przedstawicielstwo nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, nie stanie się więc odrębnym od Spółki podmiotem. Stanowić będzie wyodrębnioną w celu wykonywania czynności związanych z reklamą, marketingiem, badaniem rynku część Spółki Z., zatem wszelkie wzajemne rozliczenia pomiędzy Spółką, a jej przedstawicielstwem będą dokonywane w ramach tego samego podatnika.

Jeśli zatem Spółka dokona wypłat na rzecz swojego przedstawicielstwa z tytułu ponoszenia przez nie kosztów funkcjonowania w postaci: wynagrodzeń pracowników, usług telekomunikacyjnych, bankowych, pocztowych, wynajmu, transportowych i innych związanych z działalnością prowadzoną na terenie Rosji, to wypłaty te należy traktować jako przekazywanie środków pieniężnych na pokrycie kosztów funkcjonowania tego przedstawicielstwa. W związku z powyższym do przedmiotowych wypłat nie będzie miał zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika uznać należy za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika