Podatnik w toku swojej działalności organizuje spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe dla (...)

Podatnik w toku swojej działalności organizuje spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe dla pracowników. Celem tych spotkań jest integracja pracowników i promocja firmy. Czy wydatki przeznaczone na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku C. sp. z o.o. z dnia 7.12.2006 r., znak: KG/49/12/2006 (data wpływu do tut. Urzędu 11.12.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że podatnik w toku swojej działalności organizuje spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe dla pracowników. Celem tych spotkań jest integracja pracowników i promocja firmy. Wątpliwości podatnika sprowadzają się do pytania czy wydatki przeznaczone na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem spółki wydatki ponoszone na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ mają związek z osiąganym przez podmiot przychodem. Wydatki te, jako związane z prowadzoną przez spółkę działalnością mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to powodują zwiększenie efektywności ich pracy.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatek podlega więc zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnia określone w art. 15 ust. 1 tej ustawy warunki, a zatem jeżeli poniesiony został w celu osiągnięcia przychodów, czyli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody, oraz ma on związek z prowadzoną działalnością, a jednocześnie wydatek ten nie może się znajdować na liście zawartej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zawierającej wykaz wydatków niestanowiących koszty uzyskania przychodów). Wydatek powinien być także prawidłowo udokumentowany.

W świetle powyższego - zdaniem Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego - kosztami podatkowymi mogą więc być również wydatki sfinansowane ze środków obrotowych, ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych, pod warunkiem jednak, że podatnik wykaże, iż mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością oraz mają na celu zwiększenie efektywności pracy (poprzez m.in. poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników) i w efekcie służą uzyskaniu bądź zwiększeniu przychodu. Jednocześnie nadmienia się, iż w sytuacji, gdyby istniała prawna możliwość sfinansowania organizacji imprezy okolicznościowej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, należy zauważyć, że wydatki z tego funduszu nie będą stanowić kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Kosztami takimi są bowiem odpis i zwiększenia dokonywane przez podatnika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jeżeli koszty stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu (art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ww. ustawy).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika