1. Czy majątek Z. wnoszony przez R. S.A. aportem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w (...)

1. Czy majątek Z. wnoszony przez R. S.A. aportem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop?
2. Czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki w zamian za jej udziały nie generuje przychodów dla celów pop?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4a pkt 3 i pkt 4, art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), po rozpatrzeniu wniosku R. Spółka Akcyjna w R., z dnia 18.04.2007r. znak: GK/95/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 18.04.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie uznania majątku wnoszonego przez R. aportem za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, który nie generuje przychodów dla celów podatkowych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku Spółki stanu faktycznego wynika, iż Zakład planuje wniesienie do Spółki Celowej Z., stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Z. od wielu lat ze względu na charakter prowadzonej działalności, stanowi w strukturach R. S.A. wyodrębnioną organizacyjnie jednostkę. Potwierdzeniem czego jest schemat organizacyjny Zakładu zaktualizowany uchwałą Zarządu z dnia 15.12.2006 r. oraz zatwierdzony Uchwałą Rady Nadzorczej Spółki z dnia 18.12.2006 r.

Zarząd R. podjął uchwałę o powołaniu z dniem 5.04.2007 r. ze zorganizowanej części przedsiębiorstwa jaką jest Z. zakładu samodzielnie sporządzającego bilans o nazwie ?R. Zespół O.? z siedzibą w I. Jednocześnie w trybie przewidzianym przez statut R. za zgodą Rady Nadzorczej, został odpowiednio zmodyfikowany regulamin wewnętrzny i schemat organizacyjny Spółki. Do Z. są przyporządkowane składniki majątkowe i niemajątkowe związane z działalnością hotelowo-turystyczną, takie jak środki trwałe, aktywa obrotowe, zobowiązania, umowy. Dodatkowo w związku z aportem do spółki celowej przejdą pracownicy Z.

W zakresie określonym przez przepisy prawa, spółka celowa wejdzie we wszystkie stosunki handlowe realizowane przez Z. w ramach dotychczasowej struktury. R. prowadzi ewidencję rachunkową dla Z. na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo-księgowym, a od dnia 5.04.2007 r. ewidencję w oddzielnej bazie systemu finansowo-księgowego. Z. uzyskał odrębny numer statystyczny REGON. Spółka wnosi o potwierdzenie, że:

Pyt. 1. - majątek Z. z siedzibą w I. wnoszony przez R. S.A. aportem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop,

Pyt. 2 - wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki w zamian za jej udziały nie generuje przychodów dla celów pdop.

Odnośnie pytania 1 zdaniem Spółki, Z. spełnia wszystkie warunki wymienione w art. 4a pkt 4 updop aby stanowić organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Na potwierdzenie czego Spółka przedstawiła szereg argumentów.

Z kolei odnośnie pyt. 2 zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, za przychód uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Powyższe oznacza, że jeżeli przedmiotem aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, wartość otrzymanych udziałów w Spółce Celowej nie będzie stanowiła dla R. S.A. przychodu podatkowego.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Definicje przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte zostały w art. 4a pkt 3 i 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi że:

  • przedsiębiorstwo ? pojęcie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego,
  • zorganizowana część przedsiębiorstwa ? to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z kolei przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości, wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak z powyższego wynika zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębnie zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Należy zatem stwierdzić, że poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymagają aby zorganizowana część przedsiębiorstwa przybrała postać oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. Bardzo ważnym czynnikiem jest jednak, aby wnoszone aportem należności i zobowiązania były związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem oraz służyły realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo.

Zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust.

1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Wniesienie jako aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania zarówno po stronie wnoszącego jak i spółki, do której aport jest wnoszony. Udziałowiec (akcjonariusz) zobowiązany jest ustalić dochód dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż składniki majątku Z. są organizacyjnie wyodrębnione co znajduje potwierdzenie w obowiązującym schemacie organizacyjnym R. S.A., ponadto wspólne działanie tych składników majątkowych prowadzi do realizacji określonej kategorii zadań gospodarczych, t.j. usług hotelowo-turystycznych. Równocześnie Z. stanowi jednostkę wyodrębnioną pod względem finansowym poprzez prowadzenie dla niej w systemie rachunkowym grupy kont księgowych, prowadzenie działalności w oparciu o odrębne plany finansowe, odrębne budżety i rachunki bankowe.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy stwierdza, iż wkład niepieniężny (aport) opisany w przedmiotowym wniosku, wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym nie będzie miał zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, co oznacza iż wartości nominalnej udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie zalicza się do przychodów podatkowych.

Równocześnie tut. organ zauważa, iż zgodnie z dyspozycją art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie musi zawierać ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Jak stanowi natomiast art. 14a §2 zdanie drugie, pytający jest zobowiązany przedstawić we wniosku w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko. Z dyspozycji tych przepisów wynika, że pisemna interpretacja wydana przez organ powinna zawierać ocenę prawną treści zawartych we wniosku, a nie innych aniżeli wniosek dokumentów przedstawionych przez podatnika. Zatem poza zakresem oceny tut. organu znalazły się załączniki dołączone do wniosku Spółki.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika