dotyczy daty powstania przychodów sygn: PUS.I/423/49/2004, IS.I/3-423/57/04

dotyczy daty powstania przychodów

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na zapytanie spółki z o.o. E. w S. (pismo z dnia 7.04.2004 r., znak: FG/434/2004, data wpływu do tut. Urzędu - 20.04.2004 r.) w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, poniżej uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z przedstawionym w zapytaniu stanem faktycznym, spółka z o.o. E. w S. należy do przedsiębiorstw branży energetycznej i prowadzi działalność w zakresie obrotu dystrybucji nośników energetycznych takich jak: energia elektryczna, gaz, ciepło w wodzie i parze. Spółka wystawia zgodnie z zawartymi umowami odbiorcom energii elektrycznej i gazu faktury okresowe z terminami płatności przypadającymi w danym miesiącu oraz faktury wyrównawcze z terminami płatności w następnym miesiącu. W przypadku energii cieplnej faktury z tytułu opłaty stałej wystawiane są z terminem płatności w miesiącu, którego opłata dotyczy. Według spółki przychód należny z tytułu faktur okresowych oraz opłaty stałej np. ze stycznia powstanie w styczniu, natomiast z tytułu rachunków wyrównawczych i opłaty zmiennej za styczeń ? w lutym. Wątpliwość spółki budzi możliwość rozliczenia kosztów w stosunku do przesuniętych przychodów oraz sposób wyodrębnienia kosztów związanych z tymi przychodami, czyli termin, w którym wydatki związane z działalnością mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Porady prawne

Ustawą z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) wprowadzony został przepis art. 12 ust. 3d określający datę powstania przychodu w odniesieniu do usług ciągłych, między innymi takich jak dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego. W przypadku rozliczeń z powyższych tytułów ? za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony - ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Przepis art. 15 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) reguluje dwie zasadnicze kwestie, czyli pojęcie kosztów uzyskania przychodów oraz zasadę potrącania kosztów w czasie. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Potrącalność kosztów w czasie została określona w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że cyt. ?koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione?. Przepis powyższy wyraźnie wskazuje na obowiązek rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, którego koszty te dotyczą i nie rozstrzyga problemu zaliczania kosztów uzyskania przychodów do poszczególnych miesięcy roku podatkowego.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku dotyczącym rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego - cyt. ?za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin ten nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę? - poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi z tych tytułów podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. Natomiast poniesione wydatki, które dotyczą danego roku podatkowego, lecz których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie powiązać z określonym przychodem będą obciążać koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika