Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej VAT (na zmniejszenie (...)

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej VAT (na zmniejszenie podatku należnego) do faktur VAT, które były wystawiane za okres styczeń 2006 r. - maj 2006 r. dla klienta z tytułu dodatkowego rabatu, zwrotu towarów, pomyłek do faktur VAT oraz kwestii obniżenia podatku VAT należnego na podstawie takiej faktury w miesiącu otrzymania potwierdzenia tejże faktury przez klienta.

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 16 ust. 1, ust. 2, ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 7.07.2006 r. dotyczący udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii dotyczącej wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej VAT (na zmniejszenie podatku należnego) do faktur VAT, które były wystawiane za okres styczeń 2006 r. - maj 2006 r. dla klienta z tytułu dodatkowego rabatu, zwrotu towarów, pomyłek do faktur VAT oraz kwestii obniżenia podatku VAT należnego na podstawie takiej faktury w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru tejże faktury przez klienta - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

Porady prawne

Pismem z dnia 7.07.2006 r. Podatnik prowadzący działalność pod firmą 'G.' Spółka Akcyjna zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje sprzedaży wyrobów dla klientów. W przypadku udzielenia dodatkowych rabatów, zwrotu towaru przez odbiorcę, Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące. Faktury korygujące sporządzane są wraz z załącznikiem zawierającym wykaz faktur korygowanych. Załącznik zawiera faktury wystawione na przestrzeni kilku miesięcy. Faktura korygująca oraz załącznik do niej zawierają dane, o których mowa w § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Po otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej od kontrahenta, Spółka dokonuje obniżenia podatku VAT.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej VAT (na zmniejszenie podatku należnego) do faktur VAT, które były wystawiane za okres styczeń 2006 r. - maj 2006 r. dla klienta z tytułu dodatkowego rabatu, zwrotu towarów, pomyłek do faktur VAT oraz kwestii obniżenia podatku VAT należnego na podstawie takiej faktury w miesiącu otrzymania potwierdzenia tejże faktury przez klienta.

Zdaniem Podatnika z uwagi na zapis § 16 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. postępowanie Podatnika jest prawidłowe.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Zgodnie z zapisem § 16 ust. 2 cyt. powyżej rozporządzenia faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

    1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
    2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
    b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;
    3) kwotę podatku i rodzaj udzielonego rabatu;
    4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Z kolei przepis § 16 ust. 3 rozporządzenia stanowi, iż przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - wzmiankowanej na wstępie postanowienia,- obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Przepis § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) stanowi, iż sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne w odniesieniu do stanu faktycznego niniejszej sprawy, a mianowicie do wątpliwości Podatnika dotyczących kwestii wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej VAT (na zmniejszenie podatku należnego) do faktur VAT wystawianych dla klienta za okres styczeń 2006 r. - maj 2006 r. z tytułu dodatkowego rabatu, zwrotu towarów, pomyłek do faktur VAT oraz kwestii obniżenia podatku VAT należnego na podstawie takiej faktury w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru tejże faktury przez klienta, należy stwierdzić, iż zarówno przepisy ww. rozporządzenia, jak również przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie regulują kwestii wystawienia zbiorczej faktury korygującej w zaistniałych okolicznościach faktycznych.

Jednakże mając na uwadze zapis § 16 cyt. powyżej rozporządzenia w kontekście okoliczności faktycznej przedstawionej przez Podatnika, jaką jest wystawienie z tytułu dodatkowego rabatu, zwrotu towarów, pomyłek, jednej zbiorczej faktury korygującej wraz z załącznikiem - które będą zawierać dane wyrażone w § 16 ww.

rozporządzenia - zdaniem tut. organu podatkowego postępowanie Podatnika należy uznać za prawidłowe w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy. Za prawidłowe należy uznać również stanowisko Podatnika w kwestii obniżenia należnego podatku VAT w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru ww. faktury korygującej przez klienta. Stanowisko tut. organu podatkowego wynika z zapisu § 16 ust. 4 w zw. z § 16 ust. 1 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - wzmiankowanej na wstępie postanowienia, zwanej dalej ustawą. Rozpatrując bowiem dopuszczalność wystawienia zbiorczej faktury korygującej należy wziąć pod uwagę skutki podatkowe takiej korekty. Wpływ dokonanej korekty na obrót i wysokość zobowiązania następuje nie w miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, lecz dopiero w miesiącu potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zatem wystawienie jednej zbiorczej faktury korygującej VAT (na zmniejszenie podatku należnego) do faktur VAT, które były wystawiane za okres styczeń 2006 r. - maj 2006 r. dla klienta z tytułu dodatkowego rabatu, zwrotu towarów, pomyłek do faktur VAT (nie dotyczy pomyłek skutkujących zaniżeniem należnego podatku VAT - kwestię wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej VAT w przypadku błędnego zastosowania stawki podatku VAT, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie rozstrzygnął postanowieniem z dnia 11.10.2006 r., znak: PUS. II 443/63/2006/MR) oraz obniżenie podatku należnego na podstawie takiej faktury w miesiącu otrzymania tejże faktury przez klienta, nie spowoduje zatem zaniżenia zobowiązania podatkowego.

Reasumując działania Podatnika nie naruszają przepisów podatkowych, zatem należy je uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika