Jak należy potraktować uzyskany bonus, rabat od dostawcy zagranicznego (unijnego):- czy należy pomniejszyć (...)

Jak należy potraktować uzyskany bonus, rabat od dostawcy zagranicznego (unijnego):
- czy należy pomniejszyć wielkość wewnątrzwspólnotowych nabyć dokonanych w bieżącym miesiącu a następnie kwartale (deklaracja VAT-7, a następnie VAT UE)?
- co zrobić w przypadku gdy w miesiącu lub kwartale nie wystąpiły zakupy z kontrahentem zagranicznym a Podatnik otrzymał za poprzedni okres credit note?
- czy powyższe powinno być traktowane jako wynagrodzenie za świadczenie usług?
- czy należy wystawić fakturę sprzedażową wystawcy noty ze stawką ?nie podlega??

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 4, art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 12.09.2006 r., bez znaku (z datą wpływu do tut. urzędu 25.09.2006 r.), w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku w kwestii cyt.: ?Jak należy potraktować uzyskany bonus, rabat od dostawcy zagranicznego (Unijnego)?? za prawidłowe.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie z dnia 12.09.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabywa towary od kontrahentów zagranicznych. Za dokonane zakupy Podatnik otrzymuje po zakończonym roku podatkowym rabat, bonus w formie Credit Note, polegający na zmniejszeniu rozrachunków bieżących z odpowiednim dostawcą towarów. Zgodnie z umowami zawartymi z kontrahentami, otrzymany przez Wnioskodawcę rabat uzależniony jest od ilości (wielkości) zakupów surowcowych i jest on wyrażony procentowo. Umowa nie przewiduje świadczenia usług na rzecz kontrahenta zagranicznego. Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii cyt.: ?jak należy potraktować uzyskany bonus, rabat od dostawcy zagranicznego (Unijnego)?? W szczególności Podatnik zapytuje:

- czy należy pomniejszyć wielkość wewnątrzwspólnotowych nabyć dokonanych w bieżącym miesiącu a następnie kwartale (deklaracja VAT-7, a następnie VAT UE)?

- co zrobić w przypadku gdy w miesiącu lub kwartale nie wystąpiły zakupy z kontrahentem zagranicznym a Podatnik otrzymał za poprzedni okres credit note?

- czy powyższe powinno być traktowane jako wynagrodzenie za świadczenie usług,

- czy należy wystawić fakturę sprzedażową wystawcy noty ze stawką ?nie podlega??

Wnioskodawca traktuje przedmiotową notę jako zmniejszenie wewnątrzwspólnotowych nabyć z kontrahentami zagranicznymi i w związku z tym koryguje wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów wielkość wystawionego rabatu z daty wystawienia credit noty. Natomiast w momencie, gdy w miesiącu lub kwartale nie wystąpiły zakupy z danym kontrahentem, Wnioskodawca nie wykazuje otrzymanej od tego kontrahenta noty w deklaracji VAT UE.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić, przy czym z ust. 3 tego artykułu ustawy stanowi, iż przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio. Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka otrzymuje notę (Credit Note), przyznającą rabat procentowy z tytułu dokonania określonej wielkości zakupów surowcowych. Wystawiona nota nie powoduje zmniejszenia kwot należnych z tytułu wcześniej dokonanych nabyć, bowiem polega ona na zmniejszeniu rozrachunków bieżących z danym dostawcą. Spółka będzie więc miała możliwość pomniejszenia kwot dopiero z faktur otrzymanych w następnych okresach.

W związku z tym, że udzielony rabat powiązany jest z przyszłymi transakcjami, wystawiona przez dostawcę nota, o której mowa powyżej nie wywiera żadnych skutków w momencie jej wystawienia. Ze względu na fakt, iż w przedmiotowej sytuacji udzielenie rabatu następuje zanim dojdzie do określenia podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, oraz w świetle wyżej powołanych przepisów ustawy, należy stwierdzić, że udzielony rabat powinien pomniejszyć podstawę opodatkowania kolejnych nabyć dokonywanych u danego kontrahenta.

Należy zaznaczyć, iż w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, przyznany rabat nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług. Jak już zostało wyżej wyjaśnione, rabat ten wpływa na wartość kolejnej, dokonanej po udzieleniu rabatu dostawy, prowadząc do obniżenia jej ceny a w efekcie do zmniejszenia podstawy opodatkowania u Podatnika z tytułu WNT. Skoro więc w przedmiotowej sytuacji nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług, Podatnik nie ma też obowiązku wystawiania faktury, o której mowa w art. 106 ustawy w związku z otrzymaną notą, przyznająca rabat.

Reasumując, otrzymana przez Spółkę nota (Credit Note) uprawnia ją do zmniejszenia podstawy opodatkowania przyszłych wewnątrzwspólnotowych nabyć (dokonanych po otrzymaniu rabatu) o wielkość wystawionego rabatu. W sytuacji zaś, gdy w danym miesiącu (kwartale) nie wystąpiły zakupy u danego kontrahenta, od którego Spółka otrzymała ww. notę, Podatnik nie ujmuje wartości wynikającej z tej noty w deklaracji VAT-7 (deklaracji VAT UE).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika