dotyczy zwiększenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług o podatek akcyzowy

dotyczy zwiększenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług o podatek akcyzowy

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 7.05.2004 r. (znak: EG/698/2004) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie możliwości rozliczenia zapłaconego podatku akcyzowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Z przedstawionego w ww. piśmie jednostki stanu faktycznego wynika, iż otrzymała ona w maju bieżącego roku faktury dokumentujące zakup benzyny lakierniczej. W dotychczasowej praktyce stosowanej przez spółkę dokonywała ona w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie podatku akcyzowego zwiększenia naliczonego podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Istotnie w przepisach § 18 i § 19 nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2003 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 221, poz. 2196) przewidziano możliwość zwiększenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 11, poz. 50) o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od importu tych wyrobów. Odniesienie w powyższym przepisie do art. 19 ust. 1 i 2 wskazuje jednak, zdaniem tut. organu, na konieczność spełnienia warunków wynikających także z przepisu ust. 3 art. 19. Podatnik miałby więc co do zasady prawo do zwiększenia podatku naliczonego jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Ponieważ z pisma jednostki wynika, iż otrzymała ona faktury dokumentujące zakup towarów akcyzowych w miesiącu maju, wyklucza to, zdaniem tut. organu podatkowego możliwość rozliczenia podatku akcyzowego na zasadach wynikających z przepisów art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej przed 1.05.2004 r.

Stwierdzić przy tym należy, iż w obowiązującej od 1.05.2004 r. ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) brak jest przepisów przejściowych dotyczących stanu faktycznego opisanego w piśmie podatnika. Oznacza to więc, iż również w obecnym stanie prawnym, w oparciu o przepisy regulujące zagadnienia podatku od towarów i usług, spółka nie ma możliwości odliczenia podatku akcyzowego zapłaconego przy imporcie towaru na ww. zasadach.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż właściwym w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku akcyzowego jest właściwy Naczelnik Urzędu Celnego.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie podatnika z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień 5.07.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika