Na fakturze VAT, dokumentującej świadczenie usługi na terytorium RP, wpisano omyłkowo NIP strony (...)

Na fakturze VAT, dokumentującej świadczenie usługi na terytorium RP, wpisano omyłkowo NIP strony transakcji ze znakiem PL - wymaganym dla dostaw wewnątrzwspólnotowych. Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy powyższa pomyłka spowoduje ?sankcje finansowe?.

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 97 ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 9 ust. 1 pkt 2, ust. 10, § 17 ust. 1, § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) - w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 13.10.2005 r. (znak Ldz 654/IR/2005r. z datą wpływu 13.10.2005 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podatku od towarów i usług w części dotyczącej pomyłkowego umieszczenia na fakturze VAT dokumentującej świadczenie ?krajowej usługi? numeru identyfikacji podatkowej przeznaczonej do dostaw wewnątrzwspólnotowych, postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 13.10.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż na fakturze VAT dokumentującej świadczenie usługi na terytorium RP wpisano omyłkowo NIP strony transakcji ze znakiem PL wymagany dla dostaw wewnątrzwspólnotowych. Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy powyższa pomyłka powoduje ?sankcje finansowe?. Zdaniem Spółki jest to dodatkowa informacja, której umieszczenie na fakturze nie rodzi powyższych skutków.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:

Stosownie do art. 97 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwanej dalej ustawą, podmioty dokonujące między innymi wenątrzwspólnotowej dostawy towarów czy też wenątrzwspólnotowego nabycia (zarejestrowani jako ?podatnicy VAT UE?) podają numer pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku, są obowiązani do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Stosownie do § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U z 2005 r. Nr 97, poz. 798) - zwanego dalej rozporządzeniem, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11. Zgodnie z kolei z ust. 10 § 9 rozporządzenia w wewnątrzwspólnotowej dostawie faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać numer podatnika dokonującego dostawy, o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy, oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowny dla podatku od wartości dodanej.

Z powyższych przepisów wynika, iż umieszczenie na fakturze VAT numeru identyfikacji podatkowej z oznaczeniem PL wymagane jest w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, natomiast w obrocie krajowym Podatnicy obowiązani są do posługiwania się numerami NIP bez powyższego przedrostka.

Zdaniem tut. Organu omyłkowe podanie na fakturze numeru identyfikacji podatkowej ze znakiem PL (wymaganym przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów) nie powoduje sankcji finansowych dla stron transakcji, nie przewiduje tego bowiem ani ustawa o podatku od towarów i usług ani też wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.

Jednakże strony mogą skorygować powyższą omyłkę poprzez wystawienie faktury korygującej przez wystawcę faktury stosownie do § 17 ust. 1 rozporządzenia, który stanowi między innymi iż fakturę korygującą wystawia w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury albo zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia przez wystawienie przez nabywcę noty korygującej, stosownie bowiem do powyższego przepisu nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą, zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawca lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12 może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Mając to na uwadze stanowisko Podatnika twierdzącego, iż omyłkowe wpisanie na fakturze VAT dokumentującej świadczenie usług w kraju, NIP-u ze znakiem PL (przeznaczonego do dostaw wewnątrzwspólnotowych) nie powoduje sankcji finansowych należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika